18 stycznia 2018
Nowe inwestycje w nowym roku

Przebudowa powiatowych dróg, modernizacja przejść dla pieszych przy szkołach oraz kontynuacja rozbudowy Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych to tylko część inwestycji, na których realizację zarezerwowano środki w tegorocznym budżecie Powiatu.

Powiat Legionowski konsekwentnie inwestuje w poprawę jakości swoich dróg, aby zapewnić ich użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Do priorytetów zalicza też prace modernizacyjne w zarządzanych przez siebie placówkach edukacyjnych. Tylko w zeszłym roku przeprowadzono termomodernizację budynku szkoły przy ulicy Targowej oraz wyposażono ją w nowoczesne boisko sportowe. Także społeczność Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku od niedawna może cieszyć się wielofunkcyjnym boiskiem. Z kolei w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych, która połączyła wszystkie pięć poziomów budynku. Na ten rok plany inwestycjene są równie ambitne.

Dobre drogi

W Komornicy, w ciągu drogi 1822W, planowana jest budowa chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym. Warta ponad 570 tys. zł inwestycja realizowana będzie na odcinku od ul. Przedpełskiego do Pogodnej. Rozpoczęcie prac planowane jest na koniec II kwartału br. Wszystko wskazuje na to, że przed końcem wakacji mieszkańcy będą mogli bezpiecznie poruszać się zarówno pieszo, jak i na rowerach wzdłuż całej ul. Wspólnej.

Późną wiosną, gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, ruszy planowana przebudowa ul. Prostej w Karolinie. Blisko 1300-metrowy odcinek drogi, od ul. Promyka do DK 62, zyska nową, wzmocnioną jezdnię, odwodnienie oraz chodnik dla pieszych. Na te działania Powiat przeznaczy 2 mln zł.

Między ul. Gajową w Woli Aleksandra, a ul. Kościelną w Kątach Węgierskich ruszy, planowana na III kwartał br., przebudowa ul. Wolskiej w ciągu drogi powiatowej 1810W. Prace na dwukilometrowym odcinku obejmować będą kompleksową przebudowę nawierzchni, poprawę geometrii, budowę odwodnienia i chodnika. Koszt tej inwestycji to blisko 3,5 mln zł.

2.inwestycje kąty węgierskie

W tym roku Powiat przebuduje drogę między ul. Gajową w Woli Aleksandra, a ul. Kościelną w Kątach Węgierskich

Bezpieczne przejścia

W pobliżu placówek oświatowych, gdzie ruch kołowy przecina drogę dzieci do szkół, powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych. Wstępnie wytypowano 12 miejsc, w których zastosowane zostanie dodatkowe oznakowanie. Zmodernizowane przeprawy będą lepiej widoczne dla kierowców, nawet po zmroku. A to dzięki doświetleniu całego przejścia, zainstalowaniu biało-czerwonych pasów, mat antypoślizgowych oraz diod w nawierzchni jezdni tzw. „kocich oczu”, wyposażonych w czujniki zbliżania. Koszt przebudowy jednego przejścia to ok. 50 tys. zł.

Nowoczesne szkoły

W tegorocznym budżecie zabezpieczono także środki z przeznaczeniem na wymianę dachu sali gimnastycznej przy Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie oraz rozbudowę Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Będzie to drugi etap prac przy Jagiellońskiej 69, w wyniku którego powstanie dwupiętrowe skrzydło budynku. Na parterze będzie mieścić się przedszkole przeznaczone dla dzieci o różnym stopniu upośledzenia, a piętra zajmą ośrodek wczesnego wspierania rozwoju dzieci i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. W dalszej perspektywie planowane są ogród sensoryczny oraz boisko, które zapewnią podopiecznym placówki bezpieczną i ciekawą aktywność na świeżym powietrzu. Prace mają zostać rozłożone na 2 lata. W tym roku przeznaczono na nie 2 800 000 zł.

3.inwestycje szkola specjalna

Na tyłach budynku PZSiPS, w północno-wschodniej części działki, powstanie dwupiętrowe skrzydło, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych