18 stycznia 2018
Zdrowie 2017 – podsumowanie programu

Z bogatej oferty ubiegłorocznego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” skorzystało 4 244 mieszkańców. Na jego realizację Powiat Legionowski przeznaczył 321 881,77 złotych. Czas na podsumowanie.

azdrowiea

374 dzieci zostało przebadanych w ramach akcji „NIE nowotworom u dzieci”. W tym roku nie stwierdzono ani jednego przypadku podejrzenia choroby nowotworowej u małych pacjentów

Starostwo powiatowe w Legionowie aktywnie zajmuje się promocją i ochroną zdrowia od 2001 roku. W obecnej formie już po raz siódmy zadbano o mieszkańców powiatu poprzez zorganizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych oraz dofinansowanie udziału w zajęciach szkoły rodzenia. W ofercie znalazły się diagnostyka ultrasonograficzna narządów wewnętrznych u dzieci, badania usg piersi oraz badania w kierunku chorób nowotworowych jelita grubego i gruczołu krokowego. Drugoklasistów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych w naszym powiecie przebadano pod kątem wad postawy, zaś uczniom, u których takie wady wykryto w poprzedniej edycji projektu, zaproponowano instruktażowe zajęcia korekcyjne. W trosce o prawidłowy rozwój psychoruchowy zorganizowano bezpłatne badania psychologiczne i neurologopedyczne dla dzieci poniżej 6. roku życia. Przeprowadzono także akcje edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości i rozpowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej – spotkania z lekarzem stomatologiem dla przedszkolaków i zajęcia z Amazonkami dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Zakupiono pluszaki do karetek, aby zminimalizować stres u najmłodszych pacjentów oraz defibrylatory do powiatowych placówek edukacyjnych. Ponadto Powiat Legionowski finansował szereg inicjatyw prozdrowotnych m.in. współorganizując szkolenia i zawody z udzielania pierwszej pomocy, akcje krwiodawstwa, warsztaty o tematyce nietrzymania moczu, senioralne oraz dotyczące radzenia sobie z niepełnosprawnością osób bliskich i uczniami chorymi na cukrzycę. Dodatkowo Powiat włączył się w organizację warsztatów z okazji Dni Zdrowia Psychicznego oraz Białej Soboty z Wojskiem, a także zajęć edukacyjnych z zakresu zdrowego odżywiania.

Mieszkańców, którzy nie wzięli udziału w ubiegłorocznej edycji programu, serdecznie zapraszamy w tym roku. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom badań profilaktycznych, wynikających z coraz większej świadomości i troski o własne zdrowie, już dziś zachęcamy do skorzystania z przygotowywanej oferty.

Podsumowanie powiatowego programu zdrowotnego:

zdrowie ost page 002

aaazdrowie