23 marca 2018
Przyjaciele na medal

Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego już po raz piąty przyznali order „Przyjaciel Niepełnosprawnych”. W tym roku uhonorowano pięć osób.

To szczególne wyróżnienie wręczane jest za stałą pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w życiu codziennym oraz za budowanie przyjaznej, pełnej tolerancji atmosfery. Doceniane są także działania mające na celu aktywizację środowisk osób niepełnosprawnych, promujące ich działalność, a tym samym włączające te osoby w nurt życia społecznego. Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych” został ustanowiony przez organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych w 2013 r. Pomysłodawcą odznaczenia jest Jerzy Jastrzębski, a autorem projektu orderu Krzysztof Stępniak.

4

Pierwszy order „Przyjaciela Niepełnosprawnych” wręczono 5 marca 2014 r. W tym roku wyróżniono nim pięć wspaniałych osób, które aktywnie działają na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących

W tym roku order „Przyjaciel Niepełnosprawnych” otrzymali: Ksiądz Tomasz Chciałowski na wniosek Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legionowie oraz Fundacji „Promień Słońca” za opiekę duchową i wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz za utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Rity. Janusz Dłużniewski, na wniosek PZSiPS w Legionowie oraz Fundacji „Promień Słońca, oder otrzymał za opiekę artystyczną nad uczniami PZSiPS w Legionowie, organizację plenerowych warsztatów rzeźbiarskich oraz dzielenie się swoją poezją i pasją z osobami niepełnosprawnymi. Z wnioskiem o nagrodzenie Mariusza Wronowskiego wystąpiło Stowarzyszenie Bravehearts Legionowo, wskazując na jego działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz kreowanie pozytywnego obrazu osób z niepełnosprawnościami. Kolejne laureatki odznaczenia to Joanna Rogala oraz Urszula Żychowicz. Obie panie są pedagogiami w Zespole Szkół Salezjańskich w Legionowie. Zajmują się szeroko pojętym wolontariatem, aktywnie działają na rzecz potrzebujących oraz promują wśród swoich uczniów ideę bezinteresownej pracy na rzecz innych.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2018/order_przyjaciel{/gallery}