1 marca 2010
Nowe przepisy paszportowe

19 lutego 2010 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych i ustawa o opłacie skarbowej. Zmianie uległy m.in. terminy ważności paszportów wydawanych dzieciom do 5 roku życia.

Paszporty tymczasowe i biometryczne wydawane dzieciom do ukończenia 5 lat będą ważne przez 12 miesięcy. Dzieci do 5 roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku paszportowego. Obecność taka jest obowiązkowa jedynie w przypadku, gdy na życzenie rodziców będzie wydawany paszport biometryczny. Osoby małoletnie, które nie zostały jeszcze objęte obowiązkiem szkolnym, są uprawnione do ulgowej opłaty paszportowej. Zapłacą one za paszport 30 zł. Z kolei za paszport dla dziecka do 13 roku życia - trzeba zapłacić 60 zł (obecnie za paszport dziecka, które ukończyło 7 lat trzeba zapłacić 60 zł), a dla osoby dorosłej i dziecka powyżej 13 roku życia - 140 zł. Na 50 procentowe zniżki mogą liczyć m.in. uczniowie, studenci, emeryci i renciści, natomiast osoby po ukończeniu 70 roku życia za paszport nie zapłacą.

W znowelizowanej ustawie bez zmian pozostaje zasada, że paszport wydaje organ właściwy ze względu na stałe miejsce pobytu osoby. Natomiast w przypadku braku stałego miejsca pobytu osoby ubiegającej się o paszport, dokument będzie wydawany przez organ właściwy według ostatniego stałego miejsca pobytu. Osobom, które nigdy nie posiadały stałego zameldowania na terytorium kraju, paszporty będą wydawane przez wojewodę według aktualnego miejsca pobytu. Zniesiona została także procedura wyrażania przez ministra spraw wewnętrznych zgody na wydanie dokumentu paszportowego z pominięciem właściwości miejscowej.

Wprowadzono również obowiązek niezwłocznego wystąpienia o wymianę paszportu w przypadku zmiany lub konieczności sprostowania danych zamieszczonych w dokumencie (zmiana nazwiska lub innych danych osobowych) Dokument ten utraci ważność automatycznie po 60 dniach - dla osób przebywających w Polsce i czterech miesiącach - dla przebywających za granicą.
Ponadto zawężono możliwość wystawiania paszportu tymczasowego w sytuacjach losowych takich jak udokumentowane, nagłe przypadki związane z chorobą lub pogrzebem członka rodziny. Obywatele Polski czasowo przebywający w kraju, mieszkający na stałe za granicą, otrzymają w razie potrzeby paszporty tymczasowe w celu powrotu.

Ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych oraz ustawy o opłacie skarbowej jest dostępna na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji - www.rcl.gov.pl.