"Pomóż mi zrozumieć świat..." - rozpoczął się drugi rok realizacji projektu w PZSiPS  w Legionowie
17 października 2018
"Pomóż mi zrozumieć świat..." - rozpoczął się drugi rok realizacji projektu w PZSiPS w Legionowie

 

Od września 2017r. w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych trwa realizacja projektu „Pomóż mi zrozumieć świat – rozwijanie kompetencji kluczowych oraz wspieranie rozwoju deficytowych sfer u uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszczających do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Od września, po wakacyjnej przerwie, ruszyła realizacja wszystkich zajęć i wyjazdów projektowych. Oprócz zajęć specjalistycznych usprawniających deficytowe sfery rozwoju uczniów, kontynuowane są również zajęcia kształtujące kompetencje kluczowe w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych, informatyki i języków obcych, a także zajęcia kształtujące właściwe postawy i umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem, przy użyciu nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu, do pracowni szkolnych, doskonalą swoje umiejętności zdobywane w szkole. Wraz nauczycielami pracują bardzo intensywnie i wytrwale, uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, rozwijających kreatywność i usprawniających deficytowe sfery rozwoju. Nauczyciele i rodzice z ogromnym zadowoleniem obserwują postępy jakie czynią uczniowie.

Jednymi z bardziej lubianych przez uczniów zajęciami są zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe i zainteresowania uczniów z zakresu informatyki prowadzone przez p. Julitę Oktabę oraz p. Krystynę Świniarską. Podkreślić należy, że program tych zajęć dostosowany jest do odpowiedniego etapu edukacyjnego i zgodny z indywidualnymi potrzebami i możliwościami uczniów.

W zajęciach komputerowych uczestniczą uczniowie klas I-III i IV-VI Szkoły Podstawowej. Najmłodsi uczniowie Placówki, poprzez zabawę, na zajęciach w ramach Klub Małego Informatyka poszerzają swoją wiedzę i umiejętności informatyczne. Uczniowie klas IV-VI w ramach Klubu Odkrywców Informatyki poznają już bardziej skomplikowane tajniki obsługi komputera i programów komputerowych. Ćwiczą i doskonalą koordynację wzrokowo ruchową, umiejętności czytania, pisania i wykonywania operacji arytmetycznych. Utrwalają umiejętności korzystania z podstawowych programów komputerowych. Ponadto dostrzegają korzyści wynikające z pracy z komputerem. Zdobywają umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu i programów multimedialnych jako źródła wielu, cennych informacji.

Dla uczniów starszych, uczęszczających do Gimnazjum i kl. VII i VIII Szkoły Podstawowej realizowane są zajęcia pn. Akademia Dobrego Grafika na których uczniowie poznają praktyczne zastosowania komputerów, technologii informacyjnej i urządzeń opartych na technice komputerowej, możliwości jakie daje komputer przy tworzeniu ciekawych ilustracji, rysunków, wizytówek czy projektów multimedialnych. Uczniowie zdobywają też umiejętności wykorzystania komputera do tworzenia prostej grafiki komputerowej. Wyposażani są także w wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz wynikających z tego tytułu zagrożeń.

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach projektu mają możliwość rozwijania swoich umiejętności cyfrowych na zajęciach Aktywni - Kreatywni, na których z wielkim zaangażowaniem rozwijają swoje informatyczne zainteresowania. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie nabywają wiele umiejętności, które są kluczowe w dzisiejszym świecie - świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywnego działania, logicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań a także pracy w zespole. Poznają możliwości zastosowania komputerów w różnych dziedzinach życia. Zapoznawani są z metodami obróbki zdjęć i podstawami tworzenia animacji. Uczniowie poznają możliwości wykorzystania umiejętności informatycznych w życiu codziennym i na rynku pracy. Nabywają umiejętności bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych i poruszania się w cyberprzestrzeni. W przypadku uczniów ostatniego etapu edukacyjnego nabywanie kompetencji cyfrowych jest szczególnie istotne ze względu na fakt, iż uczniowie Ci po zakończeniu edukacji w placówce staną przed wyborem własnej ścieżki zawodowej.  Posiadanie umiejętności biegłej obsługi komputera i innych urządzeń multimedialnych będzie niewątpliwie dodatkowym atutem przy aplikowaniu o pracę.

Należy podkreślić, że dzięki środkom projektowym funkcjonująca w szkole pracownia komputerowa została wyposażona w nowoczesny, spełniające wszelkie standardy, sprzęt komputerowy. Od stycznia 2018 r. realizowane są w niej zajęcia informatyczne, a atrakcyjna forma prowadzenia zajęć pozwala uczniom szybciej przyswajać nowe wiadomości, rozwijać spostrzegawczość i kreatywność. Zakup nowego sprzętu pozwala też na organizowanie innowacyjnych zajęć, mających na celu zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczniów Placówki przy stosowaniu nowoczesnych IT w rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzinach nauki.

Julita Oktaba

Krystyna Świniarska

Katarzyna Przewłocka