”Poezja to wszystko najlepsze, co w życiu mnie spotkało. Samo dobro i radość. Pięknych ludzi, których mogłam poznać, miejsca, które zwiedziłam to właśnie dzięki poezji” Anna Czachorowska
O święcie poezji, o poetce i jej 30-leciu pracy twórczej, czyli o sukcesach Anny Czachorowskiej.
19 listopada 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne poświęcone 30-leciu pracy twórczej Anny Czachorowskiej, upamiętniające jej pierwszy wieczór autorski z listopada 1992 r.
Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor MOK - Zenon Durka, który przywitał gości i wykonał, tak jak 30 lat temu, piosenkę własnej kompozycji do słów jubilatki „Romantyczni marzyciele”, potem został wyświetlony film przedstawiający etapy aktywności artystycznej Jubilatki „Stoję nad brzegiem”.
Uroczyste obchody 30-lecia pracy twórczej Anny Czachorowskiej w całym kraju.
Po tym wprowadzeniu poetka i znany aktor Filip Borowski przeprowadzili rozmowę liryczną składającą się z wierszy autorki, przeplataną piosenkami z płyty wydanej w związku z jubileuszem. Na płycie znajduje się 13 piosenek do słów Anny Czachorowskiej, a muzykę napisali: Andrzej Rybiński, Remi Juskiewicz, Zenon Durka i Isa Conar, piosenkarka z Lublina. Wszystkie te kompozycje zostały nagrane w jej aranżacji i wykonaniu.
Uroczystości 30-lecia pracy twórczej Anny Czachorowskiej rozłożyły się na cały rok 2022 i początek 2023. W marcu br. pierwsze spotkanie jubileuszowe odbyło się w Filii Gminnego Centrum Kultury w Chotomowie z udziałem: Gośki Andrzejewskiej, Dawida Skate i Filipa Borowskiego, a prowadzącą była Elżbieta Frydrychowicz. Kolejne spotkanie odbyło się w maju, w miejscowości Radawa koło Jarosławia z udziałem piosenkarki Grażyny Matkowskiej. Następne, już z promocją płyty ”Dotykam deszcz”, odbyło się w niezwykłym miejscu, w pałacu Struga koło Wałbrzycha. Udział w nim wzięły Anna Czachorowska i Isa Conar. Obchody jubileuszowe przeniosły się do GCK w Jabłonnie, gdzie zorganizowano promocję płyty jubileuszowej połączoną z wystawą „Poetycka Sfera”, przygotowaną przez Adama Siemieńczyka PoEzja Londyn. Po tym spotkaniu świętowano tę rocznicę w Wiedniu, w Polskiej Akademii Nauk.
Obchody jubileuszu poetki zakończą się 5 stycznia 2023 r. w pałacu w Jabłonnie, gdzie zaplanowano koncert, połączony m.in. z prawykonaniem utworów Anny Czachorowskiej do muzyki Rubena Berrota Bueno. Spotkanie będzie prowadził Conrado Moreno. Już dziś organizatorzy zapraszają na to niezwykłe spotkanie.
Jak było 5 lat temu?
Pamiętamy jeszcze obchody 25-lecia - 27 maja 2017 r. w sali ratusza miejskiego w Legionowie. Wówczas Annę Czachorowską odznaczono Brązowym Medalem Gloria Artis, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obecności trzystu zacnych gości, m.in: Ernesta Brylla, Andrzeja Zaniewskiego, Tadeusza Woźniaka, przedstawicieli ważnych krajowych organizacji i instytucji kulturalnych. Program był bardzo bogaty, trwał ponad 4 godziny. Wystąpili artyści miejscowi: Gośka Andrzejewska z zespołem, Zespół Młodzież 50+, Aleksandra Wiącek. Zespół teatralny „Tam i Powrotem” wystawił przepiękny spektakl złożony z utworów Anny Czachorowskiej, pod pieczą i w reżyserii niezwykłej osoby - Ewy Zalewskiej. Przyjechali: Dominika Świątek z Warszawy, Barbara Pachura z Wrocławia, Jacek Gaber z Wiednia, Don Giuseppe z Rzymu. Uroczystość ta trwa w naszej pamięci do dzisiejszego dnia, a jej organizatorami byli: Wydawnictwo Anagram, Warszawa i Powiatowa Instytucja Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. Pamiętać również będziemy 30-lecie pracy twórczej i uroczystości trwające przez ponad rok, organizowane w wielu miejscach w Polsce i za granicą.
Czym Poetka zasłużyła sobie na tak uroczyste podsumowanie swoich trzydziestoletnich dokonań?
Opublikowała osiem tomików poezji: Byłam różą Twojej zimy, Dotykanie szczęścia, To miłość do drzwi zapukała, Zanim słońce zejdzie zboczem, 17 Ljóð, W poczekalni snów, W poczekalni snów/In the Anteroom of Dreams, Z rozpostartym skrzydłem – wydanie polsko-angielsko-hiszpańskie, Poeta wiary, nadziei i miłości oraz 33 Wiersze ks. Jana Twardowskiego w edycji poetki. Utwory Anny Czachorowskiej prezentowane były w prasie literackiej (m.in. Akant, Poezja dzisiaj, LiryDram - jest twarzą 9. numeru), na antenie radia (polskiego, kanadyjskiego, australijskiego) i TVP. Publikowane były w licznych antologiach poezji polskiej (m.in. Rozmowa pokoleń, Warszawska Jesień Poezji, Metafora Współczesności), w kilkunastu antologiach krajowych Stowarzyszenia Autorów Polskich i zbiorach poezji Mosty w kilku językach oraz zagranicznych będących pokłosiem festiwali w Rosji, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Serbii i w Indiach. Ukazały się także w międzynarodowych magazynach literackich, m.in. w hiszpańskim magazynie literackim AZAHAR (w 25 numerach), w Antologii Poetów XX wieku w wyborze Andreja Bazylewskiego, Antologii Poezji Mrocznej. Tłumaczone na język rosyjski, angielski, hiszpański, bułgarski, rumuński, białoruski, słowacki, serbski, włoski, grecki, telugu oraz cały tomik w języku islandzkim (17 Ljóð). W roku 2016 i 2017 jej wiersze i biogram znalazły się w Antologii poetów świata, w edycji Una Antologia Anual de Poetas del Mundo. Za swoją działalność na niwie kultury w maju 2011 roku otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W maju 2017 r. roku otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal Gloria Artis. W październiku 2017 r. otrzymała Srebrny Pierścień z Orłem od redakcji Poezji Dzisiaj za propagowanie poezji na forum międzynarodowym. W październiku 2021 r. otrzymała Medal im. Barbary Jurkowskiej-Nawrockiej oGródek PoEzji. We wrześniu 2022 r. otrzymała Medal Zasłużony dla Gminy Jabłonna. W październiku 2022r. otrzymała Odznakę Honorową Związku Literatów Polskich za wybitne zasługi dla tej organizacji.
Czym jest poezja dla Anny Czachorowskiej? Czy tylko formą autoterapii?
Poetka przyznaje, że poezja jest czymś niezdefiniowanym. Jest tajemnicą i jak każdą tajemnicę próbujemy ją zgłębić. Przemawia ona do wyobraźni człowieka, kształci poczucie smaku, subtelność. Uczy mądrze patrzeć na szczegóły i ulotne detale. Jest więc potrzebna, bo przedłuża wiarę w słowo czytane. Wierzy w moc słowa, które zapisane w wierszach uchylają okna ku wolności i dodają skrzydeł, by wzlecieć ponad życie. To często ucieczka od nieznośnych warunków egzystencji, a może nawet od samego siebie. Uciekamy we własną sferę, własny świat, który należy tylko i wyłącznie do nas.
„Ja osobiście często traktowałam poezję jako formę autoterapii - zwierza się Anna Czachorowska. - Pisałam, aby „oczyścić” się ze swoich emocji. Przelewałam je na papier, chcąc powiedzieć o swojej tęsknocie, samotności. To była ucieczka od świata realnego. Pisałam, gdy tonęłam w oceanie emocji. Maryla Rodowicz napisała takie słowa do mojego pierwszego zbioru wierszy: „ tworząc wiersze ucieka przed rzeczywistością, ale okazuje się, że niedaleko. Pośpiesznie wraca do tych, których kocha. Pełna dobroci, tolerancji i nadziei” - dodaje poetka.
W poezji, jak w ogóle w literaturze, najważniejszą rzeczą jest mieć coś do powiedzenia. Mogą to być sprawy wielkie i najbardziej prywatne, osobiste. Ale to, co jest najistotniejsze, to by wiersz znów, jak kiedyś bywało, wprawiał nas w wewnętrzne drżenie.
Nieważne, czym jest, jaka jest jej definicja. Ważne są natomiast jej owoce. Na podstawie wyznań poetki są one wspaniałe. Na zakończenie naszej poetce życzymy, aby jej pasmo sukcesów nieustannie trwało, a dorobek poetycki powiększał się o nowe tomiki i tomy, o nowe wydania. Aby wzrastała nieustannie liczba wielbicieli Jej poezji.
Jerzy Jastrzębski