80. rocznica wybuchu II wojny światowej
4 września 2019
80. rocznica wybuchu II wojny światowej

W gminach powiatu zorganizowano uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.


1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły, na całej niemal długości, granicę Rzeczypospolitej. O godzinie 4.37 zbombardowany został Wieluń. Kilka minut później pancernik „Schleswig-Holstein” oddał salwy w kierunku Westerplatte. Rozpoczęła się największa wojna światowa w historii. Pamiętając tra­giczne wydarzenia i oddając hołd pole­głym, w całym powiecie zorganizowano rocznicowe uroczystości.


Legionowskie obchody rozpoczęto Mszą świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz procesyjny na miejscowy cmentarz do kwatery wojennej, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i instytucji złożyli wieńce. Uzupełnieniem obchodów była prelekcja dr Artura Bojarskiego pt. „Walki na przedpolach Legionowa we wrześniu 1939 r.”, wygłoszona w Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie.


W Nieporęcie wieńce zło­żono pod pomnikiem na Placu Wolno­ści, po nabożeństwie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W obcho­dach Powiat Legionowski reprezentował radny Rady Powiatu Janusz Majewski. Uroczystościom towarzyszyła wystawa militariów, zorganizowana przez Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne oraz koncert muzyki organowej w wykonaniu zespołu Camerata Vistula. Rocznicowe uroczystości w gmi­nie Nieporęt odbyły się również 7 września br. pod po­mnikiem upamiętniającym pilotów pol­skiego bombowca PZL 37B „Łoś” z 16. Eskadry Bombowej, którzy polegli tego dnia w 1939 roku w rejonie Wólki Ra­dzymińskiej.


Na serockim rynku delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Poległych i Pomordowanych w Walkach za Ojczyznę. Uroczystościom towarzyszyły prelekcja dr. Mirosława Pakuły „Walki na Ziemi Serockiej w 1939 r.”, wystawa plenerowa „Wojenne Migawki. Serock i okolice w 1939 r.” oraz prezentacja sprzętu łączności z kampanii 1939 r., pochodzącego ze zbiorów Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk. rez. Mieczysława Hucała.


3 września w Wieliszewie coroczne obchody rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po zakończonym nabożeństwie nastąpił przemarsz na kwaterę wojenną cmentarza parafialnego w Wieliszewie, gdzie odśpiewano hymn, podniesiono na maszt flagę państwową i odczytano Apel Pamięci, który zakończono salwą honorową. Tradycyjnie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem żołnierzy poległych we wrześniowych walkach na Przyczółku Radzymińsko-Wieliszewskim. Oprawę wojskową uroczystości zapewnił 32. Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera.


W gminie Jabłonna obchody zorganizowane będą 10 września na cmentarzu w Jabłonnie. Odbędzie się tam uroczystość upamiętniająca męczeńską śmierć żołnierzy 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, którzy polegli w walce zbrojnej z Niemcami we wrześniu 1939 r.