Balladyna na warsztacie
9 września 2020
Balladyna na warsztacie

W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Legionowie zorganizowały zajęcia teatralno-artystyczne pod hasłem „Wykroić, rozczytać, zszyć”. Na warsztat wzięto tegoroczną bohaterkę akcji – „Balladynę” Juliusza Słowackiego.


Podczas warsztatów prowadzonych przez instruktorkę teatralną Betinę Dubiel uczestnicy czytali i analizowali fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” oraz poprzez ruch sceniczny interpretowali postać bohaterki. Zaprezentowano także przegląd adaptacji dramatu i historię afiszów teatralnych z przedstawień zrealizowanych na podstawie dramatu. Punktem kulminacyjnym spotkania było projektowanie kostiumu Balladyny, a tym samym próba odpowiedzi na pytanie: Czy można uszyć Balladynę na miarę XXI wieku? - Bardzo nam zależało, aby nasza propozycja wydarzeń na Narodowe Czytanie 2020 roku była kreatywna i ułatwiała dogłębne zrozumienie lektury klasyki polskiej literatury. Wprowadzenie do dramatu poprzez aktywność twórczą sprzyjało refleksji na temat głównej bohaterki, jej motywów postępowania. Prezentowane przykłady inscenizacji i kostiumów Balladyny dały uczestnikom możliwość poznania tej wielowątkowej, skomplikowanej psychologicznie postaci, a także przymierzenia jej do współczesnych czasów. Bardzo nas cieszy udział w warsztatach osób w rożnym wieku, co skutkowało wymianą doświadczeń i spojrzeń na "Balladynę" – mówi dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie Ewa Listkowska.

Na terenie powiatu legionowskiego do akcji przyłączyły się również w gminie Nieporęt społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym wraz z Fundacją Ogród Edukacji, w Jabłonnie wspólne czytanie zorganizowali Urząd Gminy, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Dom Zjazdów i Konferencji PAN. „Balladynę” czytano również na serockim rynku.

Nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym wzięli udział w Narodowym Czytaniu