Podczas uroczystości, która odbyła się 28 września br., w auli starostwa powiatowego w Legionowie, kombatanci, którzy walczyli w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego na terenie I Rejonu VII Obwodu AK „Brzozów”, zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.
Starosta Robert Wróbel wręczył pamiątkowe medale weteranom walk podczas Powstania Warszawskiego na terenie I Rejonu VII Obwodu AK „Brzozów”, czyli dzisiejszych gmin Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew, Serock i części dzielnicy Warszawa Białołęka. W uroczystości, która odbyła się 28 września br., w auli starostwa powiatowego w Legionowie, udział wzięli kombatanci, ich rodziny, przedstawiciele samorządów, Wojska Polskiego i Ordynariatu Polowego.
Rok 2019 jest czasem, w którym mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, 80 lat od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, a także 80 lat od utworzenia Szarych Szeregów, czyli harcerskich drużyn działających podczas okupacji w podziemiu niepodległościowym. Okrągłe rocznice wykorzystaliśmy, aby kolejny raz złożyć hołd tym, którzy w godzinie próby narażali swoje życie dla odzyskania przez Polskę wolności. Dlatego na pamiątkowych medalach znalazła się dedykacja „Żołnierzom Armii Krajowej społeczeństwo I Rejonu VII Obwodu „Obroża”. Niestety grono żyjących weteranów jest z roku na rok coraz mniej liczne, dlatego niezwykłą wagę ma adekwatne do zasług dla ojczyzny uhonorowanie wszystkich, którzy złożyli ofiarę niepodległej Polsce.
Miłym akcentem uroczystości było złożenie przez samorządowców specjalnych podziękowań dla Wojciecha Jeute – osoby szczególnie zaangażowanej w pielęgnowanie tradycji związanej z Polskim Państwem Podziemnym. Jako prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej realizuje, we współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie i samorządem, wiele projektów, dzięki którym szczególnie dzieci i młodzież mogą zapoznać się z historią walki o niepodległość na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego. Ponadto ZOPAK utrzymuje ciągły kontakt z rozsianymi po całym kraju kombatantami – żołnierzami VII Obwodu „Obroża” I Rejonu „Brzozów”.
Przypomnijmy, że Legionowo jest jedynym, poza stolicą, miastem, gdzie wybuchło Powstanie Warszawskie. Karkołomnym zadaniem wyznaczonym przez główne dowództwo było zablokowanie dróg i tras kolejowych, którymi poruszały się doborowe oddziały niemieckie. Walki toczyły się na terenie Legionowa oraz obecnych gmin Jabłonna i Nieporęt. Polskie oddziały wysadziły tory kolejowe w Chotomowie uszkadzając pociąg wroga, a także wybudowały barykady na drogach prowadzących do Warszawy. W obliczu kolosalnej przewagi strony niemieckiej dowódca mjr Roman Kłoczkowski „Grosz”, aby oszczędzić mieszkańców Legionowa i samo miasto, 4. dnia zadecydował o zakończeniu działań wojennych w nim prowadzonych. Nasze oddziały kontynuowały walkę w okolicznych lasach, atakowały wroga na warszawskiej Pradze, potem, w dramatycznych okolicznościach przeprawiły się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie również uczestniczyły w działaniach zbrojnych.
Powstanie Warszawskie na terenie obecnego powiatu legionowskiego kosztowało życie około 100 poległych żołnierzy Armii Krajowej. To w skali ponad 300 powstańców, dla których wystarczyło broni i za nią chwycili, straty pokaźne.
W Rejonie I „Brzozów” działały 3 bataliony Armii Krajowej. Liczba zaprzysiężonych na przestrzeni ponad 2 lat wahała się, ale wciąż pozostawała w wysokości niespełna 2.500 żołnierzy i innych uczestników konspiracji. Dzisiaj wśród nas żyje jeszcze kilkudziesięciu świadków tamtej tyleż chwalebnej, ile tragicznej historii. Dołóżmy wszelkich starań, aby upamiętniając żołnierskie i cywilne ofiary wojny wyciągać wnioski na teraz i przyszłość.