Europejski Dzień Prostaty
14 września 2020
Europejski Dzień Prostaty

Prostata to jeden z tych narządów o istnieniu którego panowie często nie zdają sobie sprawy do czasu, aż zacznie szwankować. Przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego, popularnym schorzeniu wieku dojrzałego, pojawiają się dolegliwości bólowe oraz problemy z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się nowotwór. Prostaty ignorować nie można, a dziś jest doskonała okazja, aby poznać się z nią bliżej.

Zdrowa prostata jest wielkości orzecha włoskiego i waży średnio 11 gramów. Znajduje się pod pęcherzem moczowym, otaczając cewkę moczową. W obrębie prostaty wyróżnia się dwa płaty - prawy oraz lewy, które połączone są ze sobą węziną. Prostata składa się z gruczołów, których zadaniem jest produkcja wydzieliny, złożonej z węglowodanów, białek, cynku i enzymów, zwiększającej żywotność i przeżywalność plemników.

Prostata jest najbardziej zawodnym narządem w organizmie mężczyzny. Jej przerost dotyczy aż 50% mężczyzn po 50. roku życia, 75% po 80. roku życia i 90% po dziewięćdziesiątce. Po ukończeniu 40. roku życia każdy mężczyzna powinien regularnie badać się w kierunku schorzeń gruczołu krokowego.

Około 50. roku życia, a czasem nawet wcześniej, pojawiają się u mężczyzn zaburzenia w oddawaniu moczu. Początkowo strumień moczu staje się mniej intensywny niż dawniej, a samo oddawanie moczu przeciąga się i wymaga wysiłku. Częstym objawem problemów z prostatą są nocne wizyty w toalecie, nagła potrzeba oddania moczu, uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza. Pomimo odczuwanego parcia mocz z cewki wydostaje się z opóźnieniem i powoli. W skrajnym przypadku może nawet dojść do całkowitego zatrzymania moczu, co skutkuje koniecznością wizyty na ostrym dyżurze i założenia cewnika. Opisane objawy wskazują najczęściej na gruczolaka stercza zwanego potocznie „przerostem prostaty”. Mogą także być spowodowane stanem zapalnym lub rakiem stercza. Diagnostykę oraz dalsze leczenie powinien poprowadzić specjalista urolog.

Co roku w Polsce na raka prostaty zapada ponad 16 tys. mężczyzn, a ponad 5 tys. umiera. To drugi, po raku płuc, najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Na tle krajów Unii Europejskiej wyraźnie odstajemy – tam śmiertelność systematycznie spada, u nas rośnie.

Złe statystyki wynikają między innymi z faktu, że panowie niestety zbyt często szerokim łukiem omijają gabinet urologa. Wstyd i skrępowanie są tak silne, że po pomoc zgłaszają się dopiero, gdy objawy stają się bardzo dokuczliwe, a nowotwór jest w stadium wysokiego zaawansowania. Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny, a zdiagnozowany zbyt późno prowadzi do śmierci.

Zbadaj się za darmo!
Powiat Legionowski zaprasza na bezpłatne badania w ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego skierowanego do panów w wieku 55-69 lat. Przeprowadzane są konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane są badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA całkowitego.
Program realizowany jest NZOZ MEDIQ LEGIONOWO. Zapisy pod numerem telefonu (22) 774 26 40. Liczba miejsc ograniczona.

Europejski Dzień Prostaty ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.