Legionowo pod znakiem jazzu
21 września 2020

Legionowo pod znakiem jazzu

Jazz w najlepszym wydaniu znów zawitał do Legionowa. Za nami piąta edycja Mazowieckiego Jazz Jam, której współorganizatorem był Powiat Legionowski.

To jedno z najciekawszych muzycznych przedsięwzięć w regionie. Także tym razem Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie wyszedł naprzeciw oczekiwaniom fanów jazzu, a niektórym spełnił muzyczne marzenia. Festiwal, który odbył się w dniach 10-20 września, zainaugurował plenerowy koncert „Jazz na ulicach” w wykonaniu Legionowskiej Szkoły Bluesa. W sumie odbyły się dwa takie koncerty.

Zorganizowany w legionowskiej sali widowiskowej koncert Romana Puchowskiego był okazją do zaprezentowania najnowszych kompozycji tego wybitnego wokalisty i gitarzysty. Inspiracji do ich skomponowania poszukiwał w delcie Missisipi. Występowi towarzyszyły opowieści i pokaz fotografii z pobytu artysty w Stanach Zjednoczonych.

Koncert kwartetu Piotra Schmidta z programem "Tribute to Tomasz Stańko" był hołdem złożonym znakomitemu trębaczowi, którego organizatorzy Festiwalu zaliczają do "wielkich trzydziestoletnich", patronujących od początku legionowskiemu Jazz Jam. Poza Tomaszem Stańką do „wielkich trzydziestoletnich” zaliczono między innymi także Krzysztofa Komedę, Leopolda Tyrmanda, Agnieszkę Osiecką, Marka Hłaskę.

Ostatniego dnia festiwalu wystąpiła wokalistka Małgorzata Markiewicz, o której mówi się, że znalazła swój własny, unikatowy język na styku dwóch stylów - muzyki pop i jazz.
Finałowy koncert był wydarzeniem wyjątkowym i okazją do niezwykłego spotkania. Na scenie zagrali razem giganci gatunku - twórca i kreator stylu „jazz fusion” Michał Urbaniak oraz wirtuoz trąbki Michael Patches Stewart wraz z pianistą Janem Smoczyńskim i perkusistą Pawłem Dobrowolskim. Przed występem Jan Smoczyński mówił: My dzisiaj zrobimy taki przegląd utworów, które gram z Michałem Urbaniakiem, z jakimiś mniejszymi, większymi regularnościami, już od dwudziestu lat. Dodatkowo pojawią się utwory, które były fascynacją - czy to dla Michała we wcześniejszych etapach jego muzycznego rozwoju, czy też dla mnie: utwory Horace’a Silver’a, Wayne’a Shorter’a. Będzie też jedna moja autorska kompozycja. Zagramy na pewno inaczej, na nowo, ale utwory, które już z Michałem mieliśmy przez te lata przyjemność pograć.

Koncertom towarzyszyły wydarzenia tematycznie związane z jazzem, w tym wystawa fotografii „Gwiazdy Jazz Jam” przedstawiających uczestników poprzednich edycji Festiwalu - Leszka Możdżera, Wojciecha Karolaka, Adama Makowicza, Włodka Pawlika, Lorę Szafran i innych znakomitych artystów.