13 maja 2019

Legionowo świętuje stulecie nadania nazwy

W tym roku przypada setna rocznica nadania nazwy Legionowo. Oficjalne obchody odbyły się 11 maja br., a do wspólnego świętowania przyłączył się także Powiat Legionowski.

Dokładnie sto lat temu, w pierwszym kwartale 1919 roku gen. Bolesław Roja, dowódca Inspektoratu Piechoty Legionów, nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. W ten sposób upamiętnił czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914–1917 i osadę polową Legionowo wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 roku.
W bogatym, całorocznym programie obchodów znalazły się wystawy, koncerty, publikacje i konferencja. W głównych uroczystościach, zorganizowanych w drugi weekend maja, wzięli udział starosta Robert Wróbel oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichocki.

Kwiaty, balony i tort

Odsłonięciem pamiątkowej ławeczki, odśpiewaniem przez chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku hymnu państwowego i pieśni „My, Pierwsza Brygada” oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego rozpoczęto całodzienne świętowanie. Następnie orszak złożony z przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, szkół oraz mieszkańców przeszedł ulicami miasta na teren DPD Areny, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości. Tam czekały na zgromadzonych nie lada atrakcje. Podjęto, udaną zresztą, próbę pobicia rekordu Polski w graniu hejnału na cymbałkach, wybijano monetę pamiątkową oraz zorganizowano piknik historyczny w stylu lat dwudziestych ubiegłego stulecia, rodzinną grę harcerską, a także konkursy z nagrodami. Podczas imprezy nie mogło zabraknąć stoiska Powiatu Legionowskiego, w którym zaproszono mieszkańców do udziału w konkursie wiedzy o regionie. Z kolei na płycie stadionu zorganizowano widowiskową „Fiestę Balonową” z udziałem zwycięzców pucharu Gordona Bennetta, aby uczcić historyczny związek Legionowa z baloniarstwem oraz dać mieszkańcom możliwość lotu balonem na uwięzi. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć dmuchanych atrakcji dla dzieci oraz stoisk gastronomicznych. Gwoździem programu, przynajmniej dla łasuchów, był ogromny tort urodzinowy. Fani muzyki też nie mieli prawa czuć się zawiedzeni. Ze sceny publiczność porwali Dawid Kwiatkowski, Sidney Polak, zespół Sexbomba i DJ C-BOOL. – Podczas tego typu uroczystości czuję, że z przyjaciółmi, sąsiadami i znajomymi tworzymy społeczeństwo obywatelskie. Bardzo mnie to cieszy – mówił podczas uroczystości wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Legionowie Przemysław Cichocki.

Od Legionów do Legionowa

Legionowo po raz pierwszy pojawiło się jako nazwa osady polowej Komendy Legionów Polskich, zbudowanej podczas I wojny światowej na Polesiu (obecnie teren Białorusi) podczas długotrwałych walk pozycyjnych kampanii wołyńskiej. Początki Legionowa to 1877 rok. Wtedy powstała stacja kolejowa Jabłonna, a przy niej osada o nazwie Gucin, huta szkła oraz koszary rosyjskie, nazywane przez Rosjan „obozem Hurki”. Natomiast w 1919 r., czyli rok po odzyskaniu niepodległości, dawne carskie koszary zostały zasiedlone polskim wojskiem. Wtedy gen. Bolesław Roja nadał im nazwę Legionowo. Na początku obowiązywała ona tylko w odniesieniu do koszar, bo osady cywilnej jeszcze nie było. Co ważne, funkcjonowała przez krótki czas. Później zniknęła. W latach dwudziestych, gdy przyjechały tam jednostki balonowe, jednostki pociągów pancernych, używano nazwy Jabłonna. Natomiast nazwę Legionowo przejęła osada parcelacyjna, którą wytyczył hrabia Maurycy Potocki. Dopiero w 1930 roku nazwa ta została usankcjonowana w postaci organizmu samorządowego – gminy wiejskiej Legionowo. Obejmowała ona zarówno osadę, jak i koszary oraz stację. Przy czym koszary oraz stacja przez pewien czas nosiły jeszcze nazwę Jabłonna. W odniesieniu do całego terenu nazwa Legionowo zaczęła funkcjonować po 1934 roku. Kolejną przełomową datą w historii Legionowa był rok 1952, kiedy premier Józef Cyrankiewicz wydał dekret o nadaniu gminie Legionowo praw miejskich. Zostały do niej przyłączone gromady Bukowiec i Grudzie. W ten sposób ukształtował się organizm miejski Legionowo. W latach 80. dołączono do niego Łajski i w tej formie funkcjonuje do dziś.