Naukowa Jabłonna
22 września 2018

Naukowa Jabłonna

„Miej odwagę być mądrym - Sapere Aude” - pod tym hasłem już po raz 22. na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego w Jabłonnie odbył się Festiwal Nauki. Przez cały weekend (22 - 23 września br.) na odwiedzających czekały atrakcje i nowinki ze świata wiedzy. Wydarzenie współorganizował Powiat Legionowski.

Festiwal Nauki w Jabłonnie to wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy i poznania nowinek z różnych dziedzin nauki w jednym miejscu i czasie

Tegoroczny festiwal to blisko 50 stoisk wystawowych z ponad setką projektów tematycznych. Przybyli na wydarzenie dzieci, młodzież i dorośli mogli obejrzeć mnóstwo ciekawych prezentacji, wśród nich dotyczące zagadnień z zakresu chemii, agrofizyki, konserwacji zabytków, zdrowego żywienia, ekologii i biologii. Dzięki tak dużej różnorodności każdy miał szansę odnaleźć dziedzinę, która interesuje go najbardziej i poszerzyć wiedzę o nieznane dotąd zagadnienia. Można było także poeksperymentować ze sztuką - do stoiska garncarza czy pracowni enakustyki ustawiała się długa kolejka chętnych. Nowością były sobotnie warsztaty telewizyjne prowadzone przez dziennikarza, pisarza i podróżnika Jakuba Poradę oraz niedzielne spotkanie z pracownikami Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu oraz Biura Promocji Nauki PolSCA w Brukseli.

Impreza świetnie łączy walory naukowe z dobrą zabawą

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Powiatu Legionowskiego, w którym dzieci i młodzież mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o powiecie i wygrać atrakcyjne gadżety.

Do stoiska Powiatu Legionowskiego tradycyjnie ustawiła się długa kolejka chętnych wziąć udział w Kon kursie wiedzy o regionie

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu festiwalowi był VI Mazowiecki Konkurs Nalewek Księcia Pepi. Nagrodę dla najwyżej ocenionej nalewki z terenu Powiatu Legionowskiego, ufundowaną przez starostę legionowskiego Roberta Wróbla, otrzymała Pani Halina Nałęcz.

Festiwal Nauki to inicjatywa rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy Festiwal zorganizowano w 1997 roku.