Nie do pary ale razem
19 marca 2021
Nie do pary ale razem

Za dwa dni, w niedzielę 21 marca, przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. To okazja, by okazać solidarność z ludźmi dotkniętymi tym schorzeniem i ich rodzinom.

Powiat Legionowski od lat angażuje się w działania, które mają na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną i wspiera wszelkie inicjatywy, które pozostają w zgodzie z przesłaniem niedzielnego święta, czyli pomocy dla ludzi z Zespołem Downa i, szerzej, dla osób o specjalnych potrzebach.  

- Przy okazji obchodów Dnia Zespołu Downa chcemy podziękować wszystkim, którzy mają otwarte serca i umysły, oraz chęć by na co dzień wspierać osoby potrzebujące. Zarówno tych, którzy udzielają go w ramach swojej pracy zawodowej, jak i wolontariuszom. Dzięki wieloletniej pracy u podstaw dziś możemy powiedzieć, że niepełnosprawność, w tym Zespół Downa, zostały w dużej mierze „odczarowane”. W otwartych społeczeństwach, do jakich bezsprzecznie należy społeczność naszego powiatu, niepełnosprawność przestała być tematem tabu, coraz częściej rozumiemy specjalne potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jako samorząd my też staramy się wspierać tę pozytywną przemianę, zarówno poprzez prowadzenie placówki oświatowej dla tej grupy społecznej, jak i poprzez wsparcie organizacji Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego  - mówi starosta Sylwester Sokolnicki.

Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego 2016

Pomysłodawcą święta, którego przesłaniem jest pomoc dla ludzi z zespołem Downa był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu.