W tydzień po ostatniej sesji rady powiatu ubiegłej kadencji odbyło się posiedzenie rady w nowym, mocno zmienionym składzie. 23 listopada br. radni złożyli ślubowanie i wybrali spośród siebie prezydium rady oraz zarząd powiatu.
Październikowe wybory samorządowe przyniosły powiatowi legionowskiemu spore zmiany personalne. W obecnej kadencji 2018-2023 w radzie powiatu zasiądzie dziewięciu radnych, którzy pełnili mandat w ubiegłych czterech latach i aż czternastu nowych reprezentantów mieszkańców.
Koalicja dla rozwoju
Pierwsza sesja w kadencji samorządu to czas, w którym dokonuje się wyboru składu prezydium rady powiatu oraz zarządu. Dokonany wybór z jednej strony pokazuje intencje i sposób, w jaki poszczególne kluby chciałyby kształtować współpracę w ramach rady, z drugiej jest wynikiem zawartych w ramach tego gremium sojuszy.
Proces wyboru organów powiatu potwierdził tę prawidłowość. W prezydium rady zasiedli przedstawiciele prawie wszystkich przyszłych klubów radnych w radzie powiatu. Przewodniczącym został Leszek Smuniewski, zaś wiceprzewodniczącymi - Przemysław Cichocki i Mirosław Kado. Kandydaturę tego ostatniego zgłosili radni z innego klubu niż ten, do którego miałby należeć wiceprzewodniczący. W skład zarządu powiatu weszli natomiast Grzegorz Kubalski, Sylwester Sokolnicki i Artur Stankiewicz. Starostą legionowskim ponownie wybrano Roberta Wróbla, który na swojego zastępcę zaproponował kandydaturę Konrada Michalskiego. Radni przychylili się do tej propozycji.
Najważniejsze inwestycje
Porozumienie zawarte pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami a radnymi PIS zapewni realizację najważniejszych inwestycji na terenie powiatu. Wszystkie zadania wyszczególniono w umowie koalicyjnej. Należą do nich:
• rozpoczęcie budowy szpitala do 2020 roku, a do tego czasu finasowanie ambulatorium w Legionowie ze środków NFZ
• wspieranie rozbudowy DK61 między Legionowem a Zegrzem Południowym oraz w zakresie węzła Jachranka
• działania na rzecz współpracy przy zakwalifikowaniu planowanej przeprawy mostowej przez Wisłę wraz z Legionowską Trasą Mostową i obwodnicą Jabłonny za drogę krajową oraz umożliwienia ich finansowania ze środków rządowych lub zewnętrznych
• podjęcie w współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na rzecz modernizacji wałów przeciwpowodziowych od Jabłonny do granic z powiatem nowodworskim
• kontynuowanie współpracy z PKP PLK na rzecz rewitalizacji linii kolejowej Wieliszew-Zegrze Południowe
Ponadto koalicjanci zadeklarowali współpracę na rzecz pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, rozwoju transportu zbiorowego, ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.