zdjęcie: droga asfaltowa z poruszajacymi się na niej autami, po obu stronach chodnik i przystanki autobusowe
5 października 2023

Nowe dofinansowania w powiecie legionowskim

Prezes Rady Ministrów zatwierdził  listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2024 rok oraz listy rankingowe projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Projekt, złożony przez Powiat Legionowski dotyczący rozbudowy drogi powiatowej nr 1820W na odcinku od wiaduktu w Chotomowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631 uzyskał rekordowe na Mazowszu dofinansowanie w wysokości ponad 24 mln złotych. Prace budowlane, których horyzont czasowy przewiduje się na lata 2024-2025, realizowane będą na ponad 4 kilometrowym odcinku. Przewiduje się kompleksową rozbudowę drogi poprzez częściową zmianę geometrii, budowę i przebudowę ciągów pieszych, przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi (w tym dwóch skrzyżowań wyniesionych), budowę ciągu pieszo-rowerowego na całej długości odcinka oraz nową organizację ruchu, w ramach której między innymi powstaną dwa wyniesione przejścia dla pieszych.

W ramach zatwierdzonych list rankingowych, dofinansowanie uzyskały także zadania zgłoszone przez gminy powiatu Legionowskiego. I tak Gmina Miejska Legionowo uzyskała ponad 1,8 mln złotych na przebudowę ul. Henryka Sienkiewicza w centrum miasta, natomiast Miasto i Gmina Serock otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 800 tysięcy złotych na budowę ulicy Jasnej w miejscowości Jachranka.

 

Flaga i godło Polski

 

W ramach naboru w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków powiat legionowski zgłosił dwa projekty dotyczące prac w obiektach zabytkowych znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Serock. Projekt pn. Prace konserwatorskie i restauratorskie w zakresie elewacji budynku oraz ołtarza głównego w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 820 tysięcy złotych, natomiast prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza głównego i obrazu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które realizowane będą w kościele pw. Św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej otrzymały wsparcie w wysokości blisko 696 000 złotych.

Poza wspomnianymi zadaniami na listach rankingowych znalazły się również projekty dotyczące obiektów zabytkowych, o których dofinansowanie wystąpiły gminy z naszego powiatu. Gmina Nieporęt uzyskała dofinansowanie dwóch projektów. Pierwszy w zakresie modernizacji dachu zabytkowego Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieporęcie uzyskał dofinansowanie w wysokości 850 000 złotych, natomiast drugi, dotyczący modernizacji zabytkowego statku 'Ziemowit' cumującego na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie otrzymał wsparcie  w wysokości 150 000 złotych. Gmina Serock uzyskała 441 000 złotych dofinansowania dla realizacji projektu dotyczącego zagospodarowanie terenu Grodziska Barbarka wraz z terenem przyległym.

grafika Polski Ład