Pielęgniarka pobiera krew
24 stycznia 2024
Powiat dla zdrowia – podsumowanie

Z bezpłatnych badań w ramach ubiegłorocznej edycji programu zdrowotnego skorzystało 2482 mieszkańców. Na realizację programu Powiat Legionowski przeznaczył ze środków własnych ponad 219 tys. złotych. Czas na podsumowanie.

W 2023 roku zadbano o mieszkańców powiatu poprzez zorganizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji oraz akcji edukacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości i rozpowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Ponadto Powiat aktywnie włączył się w inicjatywy prozdrowotne na naszym terenie organizowane przez podmioty zewnętrzne.

Z akcji wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, skierowanej do osób wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym, skorzystało 130 mieszkańców, u 112 wykonano kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych. 40 badań dało wynik nieprawidłowy, z czego w jednym przypadku wykryto nowotwór.

W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego, dedykowanego panom w wieku 55-69 lat, przeprowadzono konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz oznaczono z krwi marker raka prostaty – PSA. Przebadano 14 pacjentów, jedna osoba uzyskała dodatni wynik PSA. Dodatkowo zorganizowano także warsztaty edukacyjne.

Dużym powodzeniem wśród mieszkanek powiatu cieszył się program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi – 60 pań zostało przeszkolonych z samobadania piersi, 56 wykonało mammografię. Badanie dało wynik nieprawidłowy w dwóch przypadkach.

Dwie akcje zdrowotne otrzymały dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023”. Aby przeciwdziałać infekcjom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, dwudawkowym preparatem zaszczepiono 78 dziewczynek w wieku 9-13 lat. Z badań w kierunku chorób tarczycy skorzystało 753 pań, a 41 z nich dowiedziało się w trakcie konsultacji lekarskiej, że ich wyniki są nieprawidłowe.

Z bezpłatnych porad psychiatry i psychologa skorzystały łącznie 52 osoby (dzieci i młodzież). W ramach programu profilaktyki zdrowia psychicznego zorganizowano także szkolenia dla rodziców i pedagogów oraz warsztaty grupy wsparcia.

W trakcie ortopedycznych badań przesiewowych pod kątem wad postawy przebadano 1347 drugoklasistów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z terenu powiatu. U 893 wykryto wadę postawy. Dofinansowano także instruktażowe zajęcia korekcyjne.