Dokładnie sto lat temu stoczono Bitwę Warszawską, jedną z najważniejszych batalii w historii Europy. Przedstawiciele Zarządu Powiatu w Legionowie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie, które odbyły się w gminach na terenie powiatu.
Rocznicowe spotkania w gminie Serock rozpoczęły się już 12 sierpnia. Walki na ziemi serockiej w sierpniu 1920 roku upamiętniono złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy na grobach żołnierzy w Woli Kiełpińskiej i Serocku. Mostowi w Wierzbicy nadano imię „Obrońców ziemi serockiej 1920 roku”. Na serockim rynku odsłonięta została pamiątkowa tablica. 15 sierpnia w kościele garnizonowym w Zegrzu miała miejsce uroczysta Msza święta.
Obchody w gminie Nieporęt zainaugurowano 13 sierpnia pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej, delegacje przybyłe na uroczystość złożyły kwiaty. Kolejnym punktem obchodów było wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Kwiaty Polne dla Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku" zorganizowanym przez Fundację Ogród Edukacji z Nieporętu. Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki objął konkurs patronatem honorowym.
Dzień później w Wólce Radzymińskiej przy pomniku 28. Pułku Strzelców Kaniowskich uroczystości rozpoczęto mszą polową. Wydarzenie było okazją do odsłonięcia pomnika, który został poddany pracom renowacyjno-konserwatorskim. Oprawę artystyczną zapewnił chór Ave pod dyrekcją Bartłomieja Włodkowskiego.
Legionowskie obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego w Legionowie obejmowały mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego. Ulicami miasta przeszedł korowód Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi", która na placu pod DH „Maxim” odegrała rekonstrukcję historyczną Bitwy.
Poza oficjalnymi uroczystościami odbyły się wydarzenia sportowe i kulturalne. 14 sierpnia przez teren Legionowa, Wieliszewa i Serocka poprowadzono trasę III etapu kolarskiego wyścigu „Tour Bitwa Warszawska 1920”. Ponadto dla upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 Powiat Legionowski zaprosił mieszkańców na seans online filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego.