fot. starline - pl.freepik.com Swiatowy Dzien Krwiodawcy
14 czerwca 2021
Światowy Dzień Krwiodawcy

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy -  święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Krew jest lekiem, którego nie można zastąpić ani wyprodukować. Zapotrzebowanie na nią wrasta zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Powiat Legionowski od lat wspiera ideę honorowego krwiodawstwa, współpracując w tym celu ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi „Legion” (www.legionhdk.pl) i legionowskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach tej współpracy organizowane są mobilne akcje poboru krwi oraz warsztaty i szkolenia dla dzieci i młodzieży z tematyki honorowego krwiodawstwa.

Kto może oddać krew?

Dawcą może być każda pełnoletnia osoba w wieku od 18 do 65 roku życia. Istnieje jednak możliwość oddawania krwi przez osoby starsze, na co jednak musi wyrazić zgodę lekarz obecny podczas weryfikacji wstępnej (kwalifikacji). Głównymi przesłankami jest zazwyczaj fakt, iż dawca jest wieloletnim krwiodawcą o bardzo dobrym zdrowiu. W innym przypadku zazwyczaj nie dopuszcza się do donacji.

Ciężar ciała potencjalnego dawcy powinien wynosić minimum 50 kg. Wiąże się to z koniecznością zachowania proporcji pobieranej krwi do ilości krwi w organizmie, tj. przy oddawaniu krwi pełnej 450 ml ilość pobranej krwi musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Dodatkowym aspektem, na który niekiedy Centra Krwiodawstwa zwracają uwagę, jest także konieczność zachowania właściwych proporcji pomiędzy ciężarem ciała a wzrostem tzw. BMI.
 
Osoba, która chce oddać krew powinna być zdrowa - nie będąca w trakcje złego samopoczucia czy leczenia. Czas, kiedy organizm nie jest zdrowy - jest osłabiony lub też przyjmowane są lekarstwa - stwarza zagrożenie z jednej strony przekazania krwi niespełniającej wymogów zdrowotnych, z drugiej natomiast naraża samego Dawcę na pogorszenie jego stanu zdrowia czy choćby osłabienie organizmu. W przypadku przyjmowania leków okres karencji jest różny i zależy zarówno od choroby, jak i przyjmowanych leków. Wyjątkiem jest zażywanie witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy.

Poniżej kilka sytuacji, w których Dawca nie może oddawać krwi oraz wymagane przerwy po ich ustąpieniu:

• w okresie menstruacji - przerwa minimum 3 dni po jej zakończeniu;
• w czasie przyjmowania aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy - przerwa minimum 3 dni od ostatniego zażycia;
• grypa, infekcje grypopodobne, gorączka powyżej 38⁰C - przerwa 2 tygodnie po ustąpieniu objawów;
• ciąża i karmienie piersią - przerwa minimum 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży.

Zabiegi chirurgiczne i szczepienia wykluczają na pewien okres Dawcę ze względu na towarzyszące im zażywanie leków, ingerencję w tkankę skórną, zmiany spowodowane zabiegami czy możliwość wystąpienia powikłań, zakażeń lub zarażeń wszelkiego rodzaju chorobami, bakteriami lub wirusami.

Oto kilka przykładów i okresów karencji:
• 48 godz. od: szczepienia przeciw: cholerze, durowi brzusznemu, krztuścowi, durowi plamistemu;
• 48 godz. od: przyjęcia anatoksyny błonicowej i tężcowej oraz szczepionki przeciw SARS-CoV-2 opartej na mRNA (np. firmy Pfizer/BioNtech,Moderna);
• 7 dni po: zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych oraz od ustąpienia objawów niepożądanej reakcji poszczepiennej, jeśli taka wystąpiła po przyjęciu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2;
• 1 tydzień od: szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (bez kontaktu z chorobą);
• 14 dni od: przyjęcia szczepionki przeciw SARS-CoV-2 opartej na niereplikującym adenowirusie (np. firmy AstraZeneca, Johnson&Johnson);
• 4 tygodnie od: szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG (gruźlica), odrze, różyczce, śwince, żółtej febrze;
• 3 miesiące po: biernym uodpornieniu surowicami odzwierzęcymi;
• 6 miesięcy po: wykonaniu tatuażu (zakończeniu ostatniej sesji) lub przekłuciu ciała;
• 6 miesięcy po: badaniu endoskopowym przy użyciu fiberoendoskopu, (np. gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia);
• 6 miesięcy po: transplantacji ludzkich komórek lub tkanek;
• 6 miesięcy po: dużym zabiegu chirurgicznym.

Gdzie oddać krew?
Krew można oddać podczas mobilnych akcji poboru regularnie organizowanych na terenie powiatu legionowskiego oraz stacjonarnie:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Warszawie

ul. Saska 63/75
03-948 Warszawa
tel. 22 514 60 26

Najbliższe oddziały terenowe:

Terenowy Oddział I Warszawa
ul. Cegłowska 80
01-809 Warszawa
tel. 22 569 02 00 

Terenowy Oddział II Warszawa
al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
tel. 22 815 19 34

Terenowy Oddział III Warszawa
ul. Nowogrodzka 59
02-005 Warszawa
tel. 22 502 11 06
 
Terenowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim
ul. Paderewskiego 7
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
tel. 22 785 05 73
******************************************************
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

02-507 Warszawa
ul. Wołoska 137
tel. 502 021 942

Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
SP ZOZ

ul. Koszykowa 78
00-671 Warszawa 1
tel. 261 845 066


Źródło: www.legionhdk.pl, www.rckik-warszawa.com.pl