Święto Niepodległości w powiecie
12 listopada 2020
Święto Niepodległości w powiecie

Ze względu na sytuację epidemiczną uroczystości i wydarzenia związane z obchodami 102. rocznicy odzyskania niepodległości, które zorganizowano w gminach powiatu legionowskiego, miały skromny i symboliczny charakter.

W kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Legionowie odbyła się uroczysta msza święta za Ojczy¬znę, a po niej koncert organowy w wykonaniu Jana Bokszczanina. Następnie delegacje samorządo¬we złożyły kwia¬ty i zapaliły znicze pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentowali wicestarosta Konrad Michalski oraz członkowie zarządu Przemysław Cichocki i Artur Stankiewicz.

W programie nieporęckich obchodów zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas nabożeństwa obecni byli żołnierze Dowództwa 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawiciele samorządu gminnego, harcerze oraz mieszkańcy. Uroczystą oprawę zapewniła obecność pocztu sztandarowego Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych. Po mszy na Placu Wolności zebrani odśpiewali hymn narodowy, następnie delegacje złożyły kwiaty przy tamtejszym pomniku.

W Serocku uroczystości zorganizowano na placu przy ratuszu. W imieniu mieszkańców wiązanki pod tablicami pamięci złożyli starosta legionowski Sylwester Sokolnicki oraz burmistrz Artur Borkowski w towarzystwie radnych Rady Miejskiej. W Dębem, z inicjatywy radnego Wiesława Winnickiego, symbolicznie odsłonięto tablicę upamiętniającą bohaterów Bitwy Warszawskiej.

Wieliszew rocznicę odzyskania wolności uczcił mszą odprawioną w kościele św. Bartłomieja Apostoła oraz złożeniem przez delegacje, z wójtem Pawłem Kownackim na czele, kwiatów pod pomnikiem Ofiar Wojen na Placu ks. Jana Trzaskomy w Janówku Pierwszym. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Konstantego Orlicz-Dreszera.

W gminie Jabłonna główne uroczystości zorganizowano w Chotomowie – po uroczystej mszy świętej w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem pamięci poległych i pomordowanych w latach 1939-1945. Na uwagę zasługuje także akcja „Niepodległa do Hymnu”, w ramach której mieszkańcy zostali zaproszeni do odśpiewania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego w swoich domach.