Święto Niepodległości w powiecie legionowskim
13 listopada 2023
Święto Niepodległości w powiecie legionowskim

We wszystkich gminach powiatu legionowskiego zorganizowano uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Legionowie świętowanie rozpoczęto 10 listopada mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpił przemarsz pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacie złożyły wiązanki. Powiat Legionowski reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, wicestarosta Konrad Michalski i radny Rady Powiatu Zenon Durka. Następnego dnia zorganizowano pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego akcję "Niepodległa do Hymnu, na rondzie przy ratuszu odtańczono poloneza, a w Arenie Legionowo odbyła się 10. edycja Festiwalu Gęsiny. Obchody zakończył w Muzeum Historycznym wykład dr. hab. Jacka Szczepańskiego "Legionowo - listopad 1918".

Serockie obchody zainaugurowano uroczystą sesją Rady Miejskiej. Następnie w kościele pw. ZNMP odprawiono mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych, a potem uroczystości przeniosły się na rynek, gdzie odbył się Apel Pamięci, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za Ojczyznę. W imieniu Powiatu Legionowskiego osobiście uczynili to starosta legionowski Sylwester Sokolnicki oraz radni Rady Powiatu w Legionowie Anna Gajewska i Mariusz Śledziewski.

fot. UMiG w Serocku

Gmina Nieporęt odzyskanie niepodległości świętowała już 10 listopada. W planie obchodów znalazły się złożenie kwiatów pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach, msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Apel Pamięci Oręża Polskiego i złożenie kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności. Wydarzeniu towarzyszyła obecność 2. szwadronu 11. pułku Ułanów Legionowych. Z ramienia Powiatu Legionowskiego udział w uroczystościach wzięli starosta legionowski Sylwester Sokolnicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Wróbel oraz radni Rady Powiatu Agnieszka Powała i Wiesław Smoczyński. Dzień później na sportowo świętowali uczestnicy VII Biegu Niepodległości. Złożono także kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym.

fot. Gmina Nieporęt

Gmina Wieliszew rozpoczęła obchody w Janówku Pierwszym mszą świętą za Ojczyznę, następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojen na placu ks. Jana Trzaskomy podczas uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Powiat Legionowski reprezentowali wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kado oraz radni Rady Powiatu Izabela Kownacka i Grzegorz Zbroch. W Wieliszewie zorganizowano także wydarzenie pod nazwą „105. urodziny Polski”, w trakcie którego złożono wiązanki pod Pomnikiem Ojców Niepodległości oraz odtańczono poloneza i odśpiewano pieśni patriotyczne.

fot. Gmina Wieliszew,  D. Ślusarski

W Gminie Jabłonna 11 listopada zainaugurowano biegiem Parkrun „Niepodległościowy Biało-Czerwony”.  Później zorganizowano IX spacer „Trzciany mało znane”. Główne obchody miały miejsce w Chotomowie – msza święta oraz uroczystości pod pomnikiem Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1945. Wzięli w nich udział członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kubalski oraz radni Rady Powiatu Piotr Choroś i Zbigniew Garbaczewski. W programie znalazła się także akcja „Niepodległa do Hymnu”, w ramach której odśpiewano w samo południe Mazurek Dąbrowskiego. Obchody zakończył koncert piosenki patriotycznej „Dla Niepodległej”.

fot. Gmina Jabłonna