W tym roku Powiat Legionowski zakupił przenośne defibrylatory dla prowadzonych przez siebie szkół. Właśnie ruszyły szkolenia dla uczniów i nauczycieli z zakresu obsługi tych urządzeń.
Umieszczanie defibrylatorów w instytucjach użyteczności publicznej oraz miejscach, w których przebywają duże skupiska ludzi jest praktyką coraz powszechniejszą, rekomendowaną przez środowiska medyczne. W 2016 roku defibrylator pojawił się w budynku starostwa, a w tym roku urządzania trafiły do Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie, Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Teraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy tych placówek są szkoleni w zakresie ich obsługi oraz udzielania pierwszej pomocy. W sumie w warsztatach weźmie udział blisko 1300 osób. Na realizację szkoleń Powiat przeznaczył 20 tys. zł.
Uczestnicy szkolenia zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora. Być może kiedyś uratują czyjeś życie
Obsługa defibrylatora jest bardzo prosta, mówi Robert Kowalewski, koordynator szkolenia, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion. Urządzenie, po jego włączeniu, kieruje naszymi działaniami podając nam konkretne komendy. Dodatkowo, po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej potrzebującego pomocy, automatycznie dokonuje analizy pracy serca i powiadamia czy defibrylacja jest zalecana. W przypadku ratowania życia najważniejsze są pierwsze 4 minuty. Dlatego tak ważne jest, aby posiąść choć podstawowe umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Jeśli możemy i umiemy skorzystać z defibrylatora, szanse na przeżycie poszkodowanego, któremu udzielamy pierwszej pomocy, bardzo rosną. Podczas warsztatów przekazujemy także wiedzę z zakresu honorowego krwiodawstwa, informując jak ważne i potrzebne jest oddawanie krwi.