Szpital w Legionowie – budowa wystartuje jesienią
2 sierpnia 2019
Szpital w Legionowie – budowa wystartuje jesienią

Dziś starosta legionowski Robert Wróbel w obecności przedstawicieli inwestora Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) gen. dyw. prof. dr. hab. Grzegorza Gieleraka podpisał pozwolenie na budowę szpitala w Legionowie. Roboty budowlane rozpoczną się prawdopodobnie już jesienią.

- Inwestycja idzie pełną parą. Od chwili podpisania, w grudniu 2018, przez Ministra Obrony Narodowej umowy z WIM w sprawie budowy szpitala, powstała już dokumentacja projektowa, uzyskano szereg decyzji administracyjnych i uzgodnień warunków technicznych. Do wymaganych prawem dokumentów inwestor dołączył dziś podpisane przeze mnie pozwolenie na budowę. Na początku lipca br. ogłoszony został też przetarg na budowę tego wyczekiwanego przez mieszkańców powiatu legionowskiego obiektu – podsumowuje stan zaawansowania przedsięwzięcia starosta Robert Wróbel.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętymi założeniami szpital powstanie na działce sąsiadującej z Wojskową Specjalistyczną Przychodnią Lekarską SPZOZ w Legionowie. Budynek będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking. Jego powierzchnia wyniesie około 7 250 metrów kwadratowych.

Jeśli chodzi o program medyczny nowej placówki, zadecydowano o powstaniu w niej następujących klinik WIM: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologii oraz intensywnej opieki medycznej. Dodatkowo, istotnym wsparciem dla izby przyjęć będzie interdyscyplinarny oddział obserwacyjny.

Łącznie szpital będzie posiadał 90 łóżek, trzy nowoczesne sale operacyjne oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, w tym także dedykowane szeroko rozumianej profilaktyce najczęściej występujących populacyjnie chorób nowotworowych. Zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi sposobu i warunków prowadzenia nowoczesnej, profesjonalnej opieki szpitalnej, aż 30% łóżek szpitalnych będzie miało charakter stanowisk terapii intensywnej. W strukturze szpitala została zaplanowana izba przyjęć z 8-łóżkowym oddziałem obserwacyjnym przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami, którzy po pomoc zgłaszać się będą mogli przez całą dobę.

Szpital zostanie wyposażony nie tylko w nowoczesny sprzęt czy rozwiązania budowlano-użytkowe, ale także przygotowany i wyszkolony personel medyczny stosujący sprawdzone procedury medyczne, organizacyjne i zarządcze, od lat praktykowane i stale udoskonalane w szpitalu przy ul. Szaserów. Zatrudnienie w nim znajdzie ok. 250 osób.