Powiat Legionowski i miasto Legionowo oraz ukraińskie miasta Kosów i Wyżnica podpisały umowę zakładającą popularyzację dziedzictwa kulturowo-historycznego Huculszczyzny, regionu Ukrainy. Tamtejsze muzea i instytuty sztuki zrekonstruowały tradycyjne stroje huculskie z początku XX wieku, które mieszkańcy powiatu mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć podczas wydarzenia „Etno-Moda Huculszczyzny XX – XXI wiek.
To już kolejna impreza w legionowskiej Poczytalni, która odbyła się pod szyldem spotkań z kultura europejską. Udało się ją zrealizować dzięki środkom pozyskanym przez zwycięzców konkursu zorganizowanego przez inicjatywę Wspólnoty Karpackiej: „Ustanowienie transgranicznego partnerstwa z powiatem legionowskim (Rzeczpospolita Polska) jako możliwość popularyzacji dziedzictwa kulturowo-historycznego Huculszczyzny poza granicami regionu etnicznego”. Poza pokazem mody zaprezentowano także tradycje ludowe Huculszczyzny oraz wystawę zdjęć. Ponadto, jeszcze przed imprezą, miały miejsce obrady „okrągłego stołu” ludzi kultury. W ich trakcie polscy i ukraińscy partnerzy poszukiwali płaszczyzn współpracy oraz prezentacji własnych tradycji i strojów ludowych zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Ważnym elementem projektu jest bowiem to, żeby tak polska jak i ukraińska młodzież uczyła się tradycji swoich ojców oraz dziadów, żeby korzystała z ich dorobku i znała swoją przeszłość.
Pokaz tradycyjnych strojów z regionu Huculszczyzny był prezentowany na Ukrainie już wielokrotnie. „Etno-moda Huculszczyzny” w legionowskiej Poczytalni to debiut tej ekspozycji w naszym kraju