Wywiad z prezes zarządu ZOZ "Legionowo" Dorotą Glinicką
31 sierpnia 2022
Wywiad z prezes zarządu ZOZ "Legionowo" Dorotą Glinicką

O ofercie legionowskiej przychodni „na górce” przy ul. Sowińskiego 4, najbliższych planach i nadchodzących zmianach czekających pacjentów rozmawiamy z prezes ZOZ „Legionowo” Dorotą Glinicką.

Jak przedstawia się oferta medyczna ZOZ "Legionowo"?
NZOZ Legionowo jest najstarszą przychodnią na terenie powiatu legionowskiego. Mamy już swoją historię i tradycję, gdzie całe pokolenia leczą się właśnie u nas. Z każdym rokiem unowocześniamy nasze gabinety i sprzęty, a lekarze i pielęgniarki uczęszczają na sympozja, aby zdobyta wiedza była jak najbardziej aktualna. Udzielamy świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, medycyny szkolnej oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie medycyny sportowej, diabetologii, kardiologii, dermatologii, neurologii, neurologii dla dzieci, gruźlicy i chorób płuc, położnictwa i ginekologii, chirurgii ogólnej, okulistyki, proktologii, ortopedii, urologii, laryngologii, endokrynologii, reumatologii oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Pacjenci mogą także skorzystać ze świadczeń w obszarze rehabilitacji medycznej, diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej (RTG, mammografia, densytometria, USG), dedykowanych programów profilaktycznych i szczepień ochronnych. Mamy także podpisaną umowę z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego. Świadczenia udzielane w ramach umowy z NFZ są dla pacjentów bezpłatne. W ubiegłym roku ZOZ „Legionowo” udzielił świadczeń medycznych 80 127 pacjentom w poradniach specjalistycznych ambulatoryjnie oraz w zakresie ratownictwa medycznego. W godzinach wieczornych od 19.00 do 24.00 oraz w weekendy w godzinach 08.00 - 24.00  działa w siedzibie przychodni ambulatorium chirurgiczno-urazowe dla mieszkańców powiatu, finansowane przez Powiat Legionowski i wszystkie gminy z terenu powiatu.

Jakie zmiany zaszły w ZOZ w ostatnich latach i jakie ma to przełożenie na usługi świadczone pacjentom?

Spółka dokonuje szeregu inwestycji w celu podniesienia jakości świadczeń, wykorzystując środki własne, jak i pozyskując dotacje z różnych źródeł. Inwestycje w modernizację budynku, jak i w zakup sprzętu wspierane są przez Zarząd Powiatu oraz radnych powiatu.
Generalny remont placówki pozwolił rozszerzyć ofertę badań diagnostycznych, zarówno laboratoryjnych, jak i diagnostyki obrazowej. Sprzęt do wykonywania badań RTG, mammografii oraz densytometrii, zakupiony pod koniec 2021 roku przez Powiat Legionowski ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, umożliwia rozszerzenie świadczeń, zapewnienie kompleksowości oraz wykonanie badań w lepszej jakości, a tym samym zwiększa konkurencyjność placówki na rynku. W tym roku uruchomiono pracownię mammografii oraz densytometrii, wdrożono nowe aplikacje RIS i PACS. W poradni stomatologicznej uruchomiono aparat RTG. W pomieszczeniu techników RTG zmodernizowano komputer do opisów badań mammograficznych i RTG. Otwarcie drugiego punktu pobrań usprawniło pobrania materiału biologicznego, a w efekcie skróciło czas oczekiwania pacjentów. Zakupiono mieszadło hematologiczne oraz pozyskano nową lodówkę do przechowywania materiału biologicznego. Zwiększenie liczby gabinetów zabiegowych oraz ich nowoczesne wyposażenie pozwoliło na wykonywanie drobnych zabiegów chirurgiczno-ortopedycznych w warunkach ambulatoryjnych oraz zabiegów diagnostycznych, będących inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek. Realizujemy też program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom dla osób powyżej 50. roku życia. Udało się także w ostatnim czasie wymienić dwa ambulanse na nowe oraz zakupić system kompresji klatki piersiowej.

Jakie są plany i wyzwania na najbliższą przyszłość?

W zarządzaniu bierzemy pod uwagę szereg danych – m.in. dane statystyczne, finansowe oraz zmienne przepisy prawne. Analiza danych pozwala planować i korygować nasze działania w ujęciu krótko- i długoterminowym. Należy przy tym pamiętać, iż ze względu na swoje zadania i rozwój system ochrony zdrowia związany z potrzebami pacjentów jest bardzo kosztochłonny. Pomimo iż ostatnie miesiące nie były łatwe, a nasza praca zdominowana była przez pandemię, naszym priorytetem jest dalszy rozwój.
Podstawowa Opieka Zdrowotna nadal pozostaje kluczowym ogniwem systemu ochrony zdrowia ze względu na zakres i liczbę oferowanych pacjentom świadczeń zdrowotnych. W związku z rosnącą liczbą deklaracji w podstawowej opiece zdrowotnej ZOZ „Legionowo” dalej zamierzamy rozwijać te świadczenia. W celu zwiększenia ich dostępności zatrudniliśmy dodatkowo dwóch lekarzy medycyny rodzinnej oraz lekarza w trakcie specjalizacji z pediatrii.

ZOZ „Legionowo” kończy z dniem 30 września, z powodu wygaśnięcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizację świadczeń w zakresie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. W związku z powyższym Fundusz ogłosił postępowanie konkursowe w przedmiotowym zakresie. Liczba zatrudnionych lekarzy powinna być dostosowana do potrzeb mieszkańców oraz zapewniać ciągłość udzielanych świadczeń zdrowotnych, a obowiązkiem nowego świadczeniodawcy będzie takie zorganizowanie udzielania tych świadczeń, by móc zapewnić opiekę pacjentom w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Nie mamy możliwości zapewnienia wystarczającej obsady lekarskiej, a tym samym nie możemy wziąć odpowiedzialności za zapewnienie pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ramach NiŚOZ przyjęto w ubiegłym roku 16 515 pacjentów, czyli o 21,47% więcej niż w roku 2020. Aby zaspokoić potrzeby mieszkańców powiatu legionowskiego i nie tylko, potrzebne są dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie na każdy dyżur. Tymczasem lekarzy chętnych do dyżurowania jest coraz mniej. Już w maju zwróciłam się do przychodni i szpitali z terenu powiatu i okolic (Nowy Dwór Maz., Nasielsk, Białołęka) z prośbą o pomoc w skompletowaniu obsady lekarskiej. Nie otrzymałam ani jednej odpowiedzi zwrotnej.
Naszym dużym atutem jest szeroki zakres świadczeń specjalistycznych udzielanych w jednym miejscu. Obecnie pacjenci mogą korzystać z 16 różnych zakresów specjalistycznych w ramach świadczeń NFZ oraz komercyjnie. Prowadzimy działania na rzecz rozszerzenia wykonywania procedur zabiegowych w zakresie świadczeń w ramach ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Chcemy, aby pacjenci byli przyjmowani przez pięć dni w tygodniu, oferując także pomoc w przypadkach nagłych w godzinach pracy poradni.

Rozszerzenie oferty oraz rosnąca liczba pacjentów obliguje nas do wprowadzenia zmian w obszarze rejestracyjnym. W tym celu utworzono nową możliwość komunikacji z pacjentami poprzez dedykowany email - rejestracja@nzozlegionowo.pl - oraz sukcesywnie zwiększana jest liczba pracowników rejestracji medycznej do kontaktu osobistego, jak i telefonicznego. Jakość obsługi pacjentów jest ciągłym procesem, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby była ciągle doskonalona i wyróżniała naszą placówkę na tle innych podmiotów leczniczych. Potwierdzają to rankingi niezależnych ocen – Akredytacja Ministerstwa Zdrowia, wdrożony i utrzymany system norm ISO.

Na bieżąco inwestujemy w sprzęt i wyposażenie. Wymieniliśmy sprzęt na nowoczesny w gabinetach laryngologicznym i okulistycznym. W najbliższym czasie zostanie wymieniony fotel w punkcie pobrań dla większej wygody pacjentów oraz doposażony zostanie gabinet chirurgii ogólnej oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej w celu poszerzenia oferty o realizację zabiegów możliwych do wykonania w warunkach ambulatoryjnych.
Dzięki prowadzonym inwestycjom w rozwój placówki chcemy zachęcić pracowników ochrony zdrowia do dołączenia do naszego grona specjalistów, aby zwiększyć dostępność i rozszerzyć wachlarz świadczeń medycznych.