18 stycznia 2005

ZNP i "Solidarność" apelują o pomoc w organizacji matury

Związek Nauczycielstwa Polskiego i oświatowa "Solidarność" apelują do Ministerstwa Edukacji o pomoc dyrektorom szkół i samorządom lokalnym w organizacji matury. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uważa, że szkoły i samorządy poradzą sobie z organizacją egzaminu dojrzałości.

wiązki domagają się zorganizowania spotkania ministerstwa z samorządami, podczas którego MENiS zadeklaruje, jakie dodatkowe środki przekaże na organizację matury.
"Przede wszystkim powinny znaleźć się pieniądze na dodatkowe wynagrodzenie nauczycieli za pracę przy egzaminach ustnych" - uważa Broniarz. Jego zdaniem np. w województwie łódzkim na wynagrodzenie za pracę nauczycieli w komisjach potrzebne jest ok. 1,5 mln zł. "Te koszty powinno ponieść ministerstwo, bo samorządom nie starczy na to pieniędzy" - dodał.
ZNP przewiduje także, że przy organizacji egzaminu maturalnego szkoły będą miały kłopoty logistyczne. "Na egzaminie ustnym w komisji musi zasiąść dwóch nauczycieli ze szkoły i jeden z innej placówki. W wielu szkołach trudno więc będzie skompletować komisję egzaminacyjną, zwłaszcza na egzaminie z języków obcych" - powiedział Broniarz. Jego zdaniem nauczyciele będą tak bardzo zajęci pracami w komisjach egzaminacyjnych, że nie będą mieli czasu na prowadzenie zajęć w młodszych klasach.
ZNP poinformowało także, że dyrektorzy szkół obawiają się, iż zabraknie im sprzętu do sprawnej organizacji matury, np. odtwarzaczy, aby uczniowie mogli wysłuchać tekstu na egzaminie z języka obcego, lub komputerów, by mogli zdawać informatykę.
"Ostatnio było kilka spotkań z dyrektorami szkół i samorządami i tam kwestie dodatkowych pieniędzy się nie pojawiały, bo dla szkół i samorządów wszystko jest jasne" - powiedziała wiceminister edukacji Anna Radziwiłł. Dodała, że ministerstwo nie może dodatkowo zapłacić za pracę nauczycieli w komisjach podczas egzaminów ustnych. Ci, którzy będą pracowali przy egzaminach pisemnych, będą dostawali dodatkowe wynagrodzenie z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, które są odpowiedzialne za przeprowadzenie tego egzaminu.
Radziwiłł przypomniała, że kłopoty logistyczne z maturą istniały zawsze. "Dyrektorzy co roku podczas matur mają kłopoty np. z ustaleniem zastępstw, ale jakoś sobie radzą" - powiedziała.

źródło: www.pap.pl