Poniedziałek 23 lipca miał być dla Koalicji Powiatu dniem przełomowym. Wtedy bowiem odbyło się posiedzenie Podkomisji, na którym przedstawiono sześć poprawek do projektu zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
|
W posiedzeniu poza Posłami i członkami Podkomisji udział wzięli przedstawiciele Koalicji Powiatów, Starosta Legionowski Jan Grabiec, ekspert Koalicji dr Aleksander Nelicki, przedstawiciel Inicjatywy Obywatelskiej Rafał Szczepański, a także przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Główne poprawki zgłoszone przez Przewodniczącego i przyjęte na posiedzeniu objęły m. in.:
- wprowadzenie innego sposobu podziału kwot wchodzących w skład części równoważącej subwencji ogólnej dla powiatów (początkowo powiaty miały płacić janosikowe po przekroczeniu 110% nadwyżki, zgodnie z poprawką miało to być 115%),
- zmianę sposobu podziału części środków pochodzących z rezerwy subwencji, przeznaczonej obecnie na dofinansowanie zadań związanych z utrzymaniem dróg i inwestycji na drogach publicznych - po uwzględnieniu wyżej wymienionych środków powiaty otrzymałyby środki wyższe o 166.318 tys. zł, a województwa wyższe o 62.160 tys. zł
- wprowadzenie przeliczników mieszkańców w gminach
Po zsumowaniu kwot dla gmin i powiatów, w ramach poszczególnych województw, nie traci żadna z jednostek samorządu terytorialnego. W wyniku ustawowego podziału środków, które pozostawały w rezerwach, otrzymają one łącznie 446.993 tys. zł.
Niestety na połączonym posiedzeniu Komisji Samorządu oraz Finansów Publicznych projekt zmian ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego został odrzucony. Rafał Szczepański, który jest inicjatorem komitetu STOP Janosikowe zapowiada, że to nie koniec walki o zmianę zbójeckiego prawa.
Czeka nas jeszcze decydujące głosowanie w Sejmie, najprawdopodobniej w sierpniu. Z naszej strony będziemy robić wszystko, aby ustawa została zmieniona. Nie możemy dopuścić, aby samorządy powiatowe traciły z powodu swojej zaradności - powiedział Jan Grabiec.