26 lutego 2009

Powiat w czołówce wśród oszczędnych!

Tradycją stały się już rozmaite rankingi samorządów: najbogatszych, najlepiej absorbujących środki unijne itp., przeprowadzane przez media. Od kilku lat miesięcznik Wspólnota publikuje co roku ranking samorządów, w którym miernikiem jest nadwyżka operacyjna. W tegorocznym Powiat Legionowski zajął czwarte miejsce w kraju!

Cóż to takiego owa tajemniczo brzmiąca nadwyżka operacyjna? Według prof. Pawła Swaniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, który co roku ranking przygotowuje, to „(...) niemal doskonałe zwierciadło sytuacji finansowej. Wskaźnik ten informuje nas o tym, co nam zostaje „w kieszeni” po pokryciu najważniejszych wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Jeżeli nie zostaje nic (mamy więc do czynienia nie z nadwyżką, a z deficytem bieżącym) oznacza to albo, że „przejadamy srebra rodowe” (przykładowo: wyprzedając majątek komunalny), albo że żyjemy na kredyt, pożyczając pieniądze na zaspokajanie bieżących potrzeb. W obu tych przypadkach żyjemy ponad stan, co na dłuższą metę musi skończyć się fatalnie. Jeden rok z takim deficytem (spowodowanym jakimś nadzwyczajnym wydarzeniem) jest do zaakceptowania. Ale jeśli stan taki trwa dłużej, nic dobrego z tego nie może wyniknąć. Z kolei jeśli mamy nadwyżkę, oznacza to, że dysponujemy środkami, które możemy przeznaczyć albo na spłatę wcześniejszego zadłużenia (miejmy nadzieję, że było ono zaciągnięte na inwestycje prorozwojowe), albo wprost na inwestycje, które będą pomnażały dobrobyt społeczności lokalnej.”

Wysoka, czwarta lokata w skali całego kraju wśród powiatów to niewątpliwie powód do zadowolenia dla mieszkańców. Oznacza ona bowiem, że powiatowi urzędnicy do wydatków bieżących, czyli m.in. na administrację, podchodzą na tyle oszczędnie (oszczędniej niż trzysta dziesięć spośród trzystu czternastu powiatów ziemskich w Polsce), że z roku na rok coraz więcej środków można przeznaczać na inwestycje. Na dzisiejszej sesji starosta wraz z przewodniczącym rady podziękowali skarbnikowi powiatu Grażynie Szczubełek oraz dyrektorom powiatowych jednostek organizacyjnych za wkład w racjonalną i oszczędną gospodarkę środkami publicznymi, co doprowadziło powiat do czołówki oszczędnych w skali kraju.

Foto
Podziękowania w pierwszej kolejności należały się Grażynie Szczubełek - skarbnikowi, czyli strażniczce powiatowej kasy

Miejmy nadzieję, że wyróżnienie miesięcznika Wspólnota nie spowoduje zbyt wielkiego samozadowolenia powiatowych włodarzy i skłonność do oszczędzania publicznego grosza pozostanie regułą. Z korzyścią dla nas wszystkich.