23 lipca 2012

Aktywni w każdym wieku

28 osób ćwiczyło w ramach programu "Aktywność w każdym wieku" prowadzonego przez Klub "Perła Wellness". Program został zorganizowany w ramach Powiatowego Programu Promocji Zdrowia.

Dwumiesięczny program sportowy, obejmujący dwa specjalistyczne treningi tygodniowo o charakterze prozdrowotnym w indywidualnie dobranych terminach, ukierunkowanych przez trenera na rodzaj i zakres ćwiczeń odpowiednich do stanu zdrowia, adresowany był do mieszkańców powiatu legionowskiego. Spotkał się on z olbrzymim zainteresowaniem.
Wśród 28 osób zakwalifikowanych do Programu znalazły się 4 osoby z chorobą wieńcową (w tym 2 osoby po zawale), 21 osób z nadciśnieniem tętniczym, 7 osób z cukrzycą (w tym 2 leczone insuliną), 21 osób z otyłością, 15 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Osoby te znajdowały się w wieku 39 - 72 lata. 
 

Foto
Zajęcia fizyczne prowadzone były pod okiem doświadczonych trenerów, a ich nasilenie zostało wcześniej ustalone przez lekarza.



Program adresowany był do osób chorujących na choroby przewlekłe , prowadzących siedzący tryb życia i mających liczne wątpliwości co do bezpiecznego podjęcia wysiłku fizycznego. Szczególna uwaga zwrócona była na osoby cierpiące na choroby sercowo naczyniowe, cukrzycę, otyłość i choroby zwyrodnieniowe stawów. 
 

Foto
80% uczestników uczęszczało na zajęcia 3 razy w tygodniu, mimo że obowiązkowo powinni być na zajęciach 2 razy.



Przed rozpoczęciem zajęć z trenerem zostały wykonane badania podmiotowe i przedmiotowe, wywiad żywieniowy z zaleceniami dietetycznymi, badania dodatkowe, BMI i pomiar komponentów ciała oraz test wysiłkowy.
Na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i badań dodatkowych oceniana była wydolność fizyczna pacjenta, istnienie powikłań chorobowych, ogólny stan zdrowia i na tej podstawie planowany był optymalny wysiłek fizyczny oraz odpowiednia dieta. 
 

Foto
Szczególna uwaga zwrócona była na osoby cierpiące na choroby sercowo naczyniowe, cukrzycę, otyłość i choroby zwyrodnieniowe stawów.



Przez cały czas trwania programu uczestnicy mieli możliwość kontaktu z lekarzem i dietetykiem. 
Efekty tego 2- miesięcznego Programu okazały się zadziwiające:
- średnia wyjściowa masa ciała osób uczestniczących wynosiła 88,2 kg. - na koniec Programu ta średnia zmalała do 84,6 kg.
- Średnia wyjściowa wartość wskaźnika masy ciała BMI wynosiła 31,8 kg/m2 - wartość końcowa tego wskaźnika to 30,4 kg/m2 - co dla osób chorób na cukrzycę, wraz z zastosowaniem diety i aktywności fizycznej, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II o kilkadziesiąt procent.
- zaobserwowano również spadek w średniej ilości tkanki tłuszczowej z 31,8 kg do 27 kg. 
- uczestnikom spadło również ciśnienie co wiąże się ze znacznym spadkiem ryzyka zawału serca i udaru mózgu