24 listopada 2008

Allan Starski w Jabłonnie

Wczoraj Galeria Sztuki Współczesnej "Oranżeria" w Jabłonnie gościła wyjątkową postać. Światowej sławy scenarzysta Allan Starski osobiście stawił się na wernisażu wystawy swoich scenografii.

Wernisaż odbył się tuż po koncercie z cyklu "Pałacowe spotkania z muzyką", współfinansowanego przez gminę Jabłonna. Wśród licznie przybyłej na koncert i otwarcie wystawy publiczności znaleźli się m.in. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk Karol Modzelewski, Prorektor ds. artystycznych, naukowych i współpracy zewnętrznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Wiktor Jędrzejec, profesor Stanisław Wieczorek oraz profesor Andrzej Zieliński. Nie zabrakło dyrektor DZiK PAN Magdaleny Grzeleckiej i wójt Jabłonny Olgi Muniak - gospodyń tego wydarzenia. Gromkimi brawami powitano głównego aktora spotkania, światowej sławy scenografa, zdobywcę Oscara - Allana Starskiego oraz jego małżonkę. 

Foto
W pałacowej galerii można oglądać prace Allana Starskiego

Po koncercie w galerii "Oranżeria" odbyła się inauguracja wystawy scenografii Allana Starskiego. Nie brakowało słów uznania i szacunku dla pracy Allana Starskiego, który poproszony o zabranie głosu powiedział m. in., że w jego zawodzie najważniejsza jest miłość do tego, co robi oraz zaufanie do ludzi z którymi pracuje.
Foto
Wójt Olga Muniak wyraziła radość z wizyty tak znamienitego gościa w gminie Jabłonna

Przypomnijmy, że Allan Starski jest scenografem o międzynarodowej sławie mieszkającym na stałe w Warszawie i absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako scenograf filmowy debiutował w 1973 roku, a trzy lata później nawiązał współpracę scenograficzną z Andrzejem Wajdą przy okazji filmu Smuga cienia. Wspólne zrealizowali m.in. takie filmy jak: Człowiek z marmuru (1976), Bez znieczulenia (1978), Panny z Wilka (1979) czy Człowiek z żelaza (1981). Allan Starski współpracuje również z najwybitniejszymi reżyserami zagranicznymi. W 1993 roku zaprojektował scenografię do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga za co otrzymał Oscara, nominację do nagrody BAFTA i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles za najlepszą scenografię. W ciągu ostatnich 10 lat zaprojektował scenografię do wielu międzynarodowych produkcji, z których najważniejsze to Plac Waszyngtona, Pan Tadeusz (za którego otrzymał Orła - Polską Nagrodę Filmową), czy Pianista. Za pracę przy ostatnim obrazie otrzymał francuskiego Cezara i kolejnego Orła.

Zwiedzający mogli obejrzeć w niedzielę scenografie autorstwa Allana Starskiego stworzone do trzech znanych filmów: "Hannibal – po drugiej stronie maski", "Olivier Twist" oraz "Pianista". Wystawa będzie czynna do 11 stycznia 2009 r.