|
Występ rozpoczęła najmłodsza grupa Krasnoludków w wieku 4-5 lat oraz dzieci z I, II, i III klasy „Dzieciaczki Kolędniaczki” pod przewodnictwem Pani Profesor Haliny Krasińskiej. Następnie grupa wokalna – Filar Kwartetu Rampa w aranżacjach Joanny Pałuckiej zaprezentowała szeroki wachlarz przepięknych polskich kolęd. Gromkie brawa wywołały Aniołki Chóru w repertuarze kolęd 2 i 3 głosowych, przy akompaniamencie w opracowaniu Pawła Gubały pod dyrygenturą Elżbiety Gubała. Na zakończenie radosnego kolędowania zwieńczonego zaśpiewaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem Pasterze” w wykonaniu całej sali pojawił się Mikołaj z ogromnym workiem wypełnionym łakociami wraz ze swoją ochroną i aniołkiem, który nagrodził ponad stu wykonawców. Sala pękała w szwach a występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami widowni.
|
Nazwa kolęda pojawiła się dawno temu. Wywodzi się ona od słowa "calendae", tak bowiem Rzymianie nazywali początek każdego miesiąca. Owe kalendy, szczególnie styczniowe, czyli noworoczne, obchodzili bardzo radośnie, bawili się, śpiewali, składali sobie życzenia i obdarowywali prezentami. Kościół katolicki zniósł stary, pogański zwyczaj obchodzenia kalend, zachowała się jednak tradycja śpiewania pobożnych pieśni, sławiących narodziny Chrystusa, odwiedzania się w domach, kupowania świątecznych podarunków. W ten sposób do języka naszych dziadków weszło łacińskie słowo "calendae" czyli kolęda.
|
Najdawniejsze kolędy, które znamy, pochodzą z wieku XV, a najpopularniejsza z nich to kolęda "Anioł pasterzom mówił". Kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie, bo śpiewali je z ochotą wszyscy, młodzi i starzy, przekazywano je z pokolenia na pokolenie, a gdy wynaleziono druk, drukowano je i zbiory takich kolęd i pastorałek zwano "kantyczkami". Kolejne wieki przyniosły nowe kolędy, a największy ich rozkwit datuje się na wiek XVII i XVIII. Wówczas powstały znane do dziś kolędy, jak: "Wśród nocnej ciszy", "Lulajże Jezuniu”, "Bóg się rodzi" i inne.
|
Niech Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny wieczór, tak jak cały nadchodzący Nowy Rok upłyną w szczęściu i radości - takie słowa skierował Dyrektor Szkoły Muzycznej Pan Paweł Gubała do szerokiej publiczności oraz wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego.