9 grudnia 2011

Czas na zmiany

Sławniejsze od samego Janosika były tylko jego czyny. Zabierał bogatym i rozdawał biednym. W jaki sposób działa więc system finansowania o podobnej nazwie?

Najprościej rzecz ujmując, założeniem tzw. „janosikowego” było zasilanie budżetów biedniejszych województw, gmin i powiatów wpłatami pochodzącymi z dochodów samorządów bogatszych. Koncepcja słuszna, ale jak to się ma do rzeczywistości?

W chwili obecnej ten system finansowania nie spełnia swoich początkowych założeń. Widać to w szczególności na poziomie powiatowej subwencji równoważącej. Największych wpłat nie otrzymują już najbiedniejsze powiaty, a duże miasta na prawach powiatu. Paradoksalnie, tak zwane najbogatsze jednostki po wpłaceniu „janosikowego” stają się jednymi z najuboższych. Problem ten dotyka również Powiat Legionowski. 

W celu zastanowienia się nad możliwością zmiany tego systemu, na wniosek Starosty Legionowskiego Jana Grabca 5 grudnia 2011 spotkali się przedstawiciele powiatów: pruszkowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, warszawskiego zachodniego oraz miasta stołecznego Warszawy. Wprowadzeniem do dyskusji było przedstawienie przez specjalistów z zakresu prawa administracyjnego i konstytucyjnego z Uczelni Łazarskiego dr Aleksandra Nelickiego oraz dr Igora Zachariasza wątpliwości, dotyczących konstytucyjności systemu powiatowej subwencji równoważącej. Po omówieniu przez zgromadzonych przedstawionych zagadnień, powołano grupę roboczą odpowiedzialną za przygotowanie projektu skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Zadaniem zespołu będzie również przedstawienie społeczeństwu propozycji zmian mechanizmu finansowego zwanego „janosikowym”.

O działaniach podjętych w tej sprawie będziemy na bieżąco informować.

Foto
pierwsze spotkanie Koalicji Powiatów