31 października 2012

Chroń się przed czadem!

Chłodne dni i zbliżająca się zima sprawiają, że ocieplamy nasze domy i mieszkania. Musimy jednak pamiętać, aby robić to tak, aby nie doprowadzić do zatrucia czadem.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to gaz, który powstaje, podczas niepełnego spalania materiałów palnych, gdy w otaczającym nas powietrzu jest za mało tlenu. Pojawianie się go w mieszkaniach spowodowane jest niesprawnymi przewodami wentylacyjnymi, które mogą być nieszczelne, źle zamontowane, niedostosowane do warunków panujących w pomieszczeniu lub niewłaściwie czyszczone.

Czad nazywany jest także cichym zabójcą, ze względu na jego właściwości – jest bezbarwny i bezwonny, nie można go więc ani zobaczyć, ani wyczuć. Poza tym jest lżejszy od powietrza, więc gromadzi się pod sufitem. Brak odpowiedniej wentylacji w budynku, a co za tym idzie, wdychanie tlenku węgla może spowodować niedotlenienie organizmu, silne bóle głowy , zapadnięcie w śpiączkę, a w najgorszym wypadku śmierć przez uduszenie.

 

Żeby bronić się przed zaczadzeniem należy regularnie przeprowadzać kontrole techniczne wentylacji, korzystać z urządzeń grzewczych z odpowiednimi atestami i używać ich zgodnie z instrukcją. Nie można zaklejać i zasłaniać otworów wentylacyjnych, należy jednak systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. przykładając do wentylatora kartkę papieru. Musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoi, a podczas wymiany okien sprawdzić, czy ich wentylacja działa poprawnie. I, przede wszystkim, nie możemy bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, wymiotów, oszołomienia oraz przyspieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą to być objawy zatrucia czadem.

Co zrobić, gdy ktoś w naszym otoczeniu zatruje się tlenkiem węgla? 
Przede wszystkim wezwać pomoc i nie wpadać w panikę. Poza tym musimy zapewnić poszkodowanej osobie dopływ świeżego powietrza oraz wynieść ją w bezpieczne, nie skażone czadem miejsce. W przypadku zatrzymania akcji serca i oddechu, należy zastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca. 

Od zastosowania powyższych rad zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Pamiętajmy o nich, bowiem aby uniknąć tragedii wystarczy jedynie odrobina przezorności.