4 listopada 2011

Dla dobra pacjentów

Rząd planuje wprowadzić nowe zapisy w ustawie o refundacji leków, niestety nie wszystkie są korzystne dla pacjentów. O tym, jak temu przeciwdziałać samorządowcy i lekarze z powiatu legionowskiego rozmawiali podczas środowej konferencji.

Na zaproszenie Starosty Legionowskiego Jana Grabca oraz Przewodniczącej Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu w Legionowie Iwony Górskiej, w spotkaniu organizowanym 2 listopada przez Wydział Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie, uczestniczyli: Roman Smogorzewski – Prezydent Miasta Legionowo, Zenon Durka – Poseł na Sejm RP, Marta Klimkowska-Misiak – Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) w Warszawie oraz przedstawiciele środowiska medycznego z powiatu legionowskiego. Podczas burzliwej dyskusji zebrani poruszali temat niekorzystnych dla lekarzy i pacjentów zapisów w projekcie zmian ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Foto
Od lewej: Zenon Durka, Marta Klimkowska-Misiak, Jan Grabiec, Iwona Górska, Roman Smogorzewski



Proponowane zmiany przepisów zakładają, że lekarze nie będą mogli przepisywać leków refundowanych pacjentom, którzy nie dostarczą do nich zaświadczenia od specjalisty, a także tym, którzy nie będą posiadali przy sobie aktualnego dowodu ubezpieczenia. Jeżeli medyk wypisze receptę na taki lek, a kontrola to wykaże, może on zostać obciążony wysoką karą pieniężną. Jeżeli natomiast przewlekle choremu, który nie dostarczył jeszcze zaświadczenia, nie wyda recepty i wystąpi u niego zagrożenie życia spowodowane pominięciem dawki lekarstwa – lekarz może stanąć przed sądem. Co w takim wypadku mają zrobić osoby odpowiedzialne za nasze zdrowie, a często nawet i życie?
Zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że aby mogli należycie wypełniać swoje obowiązki, konieczne jest stworzenie jednolitej interpretacji aktu prawnego, której brak jest najczęściej punktem zapalnym w konfliktach pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej a Narodowym Funduszem Zdrowia. Dopracowanie szczegółów w wyżej wymienionej ustawie oraz stworzenie do niej aktów wykonawczych pomogłoby usprawnić współpracę jednostek zajmujących się ochroną zdrowia. 

Foto
 



Wiele uwag i skarg skierowanych było bezpośrednio do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Obecna na konferencji Prezes OIL w Warszawie zapewniła, że Izba podjęła już kroki w celu zmiany projektu wyżej wymienionej ustawy. Zawarte zostało porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia, dotyczące podpisywania umów na świadczenia zdrowotne. Jednakże na tym Izba nie zaprzestanie swojej działalności: Marta Klimkowska-Misiak zwróciła się z prośbą do zebranych lekarzy o uwagi, skargi i wnioski, którymi będzie mogła poprzeć swoje stanowisko w walce o wspólne dobro. Nie od dziś przecież wiadomo, że głos większej liczby osób jest lepiej słyszalny niż głos jednostki.

Foto
 



Również Zenon Durka, Poseł na Sejm RP, który od lat jest mieszkańcem powiatu legionowskiego, wyraził chęć pomocy środowisku medycznemu. Oburzony obecną sytuacją lekarzy, obiecał wystąpić z interpelacją oraz osobiście spotkać się z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

Spotkanie zakończyło się sukcesem. Nie zostały co prawda bezpośrednio zmienione zapisy ustawy, ale pomiędzy zebranymi nawiązała się nić porozumienia. Wszyscy byli zgodni, co do tego, aby rozpocząć prężne działania, wszyscy również wyrazili chęć poparcia inicjatywy. Trzymamy zatem kciuki, aby zapał, jaki pojawił się podczas konferencji nie opadł, a wszelkie starania mające na celu poprawę sytuacji naszych lekarzy osiągnęły zamierzony efekt.