19 października 2011
Z wojewodą o podtopieniach

Spotkanie w sprawie podtopień na terenie powiatu legionowskiego odbyło się wczoraj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. To już kolejna wizyta samorządowców z naszego terenu w tej sprawie u Wojewody Mazowieckiego.

Na spotkaniu Powiat Legionowski reprezentowali starosta legionowski Jan Grabiec, wójt Wieliszewa Paweł Kownacki i wójt Nieporętu Sławomir Maciej Mazur. Ze strony instytucji odpowiedzialnych za kwestie melioracji uczestniczyli w nim wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Jerzy Nasiadko i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Paweł Błasiak. 

Starosta i wójtowie przedstawili trudną sytację, w jakiej znajdują się mieszkańcy powiatu legionowskiego w związku z występującymi na dużych obszarach podtopieniami. Podziękowali również za przyznane dotychczas środki na konserwację i oczyszczenie Kanału Bródnowskiego, jednocześnie zwracając się o jak najszybsze uruchomienie nowej transzy w kwocie 73 tysięcy złotych. Przyznane kilka dni temu środki z rezerwy budżetu państwa pozwolą oczyścić Kanał Bródnowski na odcinku do Stanisławowa II. Samorządowcy wnioskowali również o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie państwa odpowiednich środków na dalsze czyszczenie Kanału Bródnowskiego, kanału R1, rzek Czarnej i Strugi, jak również o zapewnianie w kolejnych latach środków na ich konserwację. Wojewoda Piątek poinformował, że postara się zapewnić w przyszłym roku środki na poziomie tegorocznym, który był rekordowy pod względem ich wysokości na przestrzeni ostatnich lat. Niemniej jednak pieniądze będą rozdzielane na potrzeby występujące na terenie całego województwa mazowieckiego. Nie padła konkretna deklaracja odnośnie kwot, jakie zostaną skierowane na prace na terenie powiatu legionowskiego.

Dyrektor WZMiUW Jerzy Nasiadko potwierdził, że obecnie trwają prace przy udrażnianiu Kanału Bródnowskiego, a jednocześnie przygotowania do uruchomienia robót na kolejnym jego odcinku, aż do ujścia Kanału B. Jednocześnie podkreślił, że urządzenia melioracji szczegółowej takie jak kanał B, powinny być zgodnie z prawem systematycznie czyszczone przez właścicieli gruntów. Wojewoda zwrócił się do WZMiUW o pilne przedstawienie kilkuletniego programu niezbędnych prac konserwacyjnych w zakresie melioracji podstawowej, aby na tej podstawie określić priorytetowe kierunki które muszą być w pierwszej kolejności oczyszczone.

Foto
Oczyszczony odcinek Kanału Bródnowskiego (ul. Suwalna, Łajski)
fot. UG Wieliszew


Istotną kwestią, jaka została poruszona było tworzenie spółek wodnych. Wojewoda wskazał na możliwość ich powoływania przez mieszkańców oraz dofinansowania tego typu przedsięwzięć przez gminy. Wójt Nieporętu zadeklarował, że jest zainteresowany dofinansowaniem spółki wodnej, gdyby taka powstała na terenie jego gminy.

Jan Grabiec, zgodnie z deklaracją złożoną mieszkańcom w piątek 14 października, zaprosił wojewodę na spotkanie do powiatu legionowskiego. Dariusz Piątek to zaproszenie przyjął i zapewnił, że jeśli kalendarz spotkań na to pozwoli, stawi się nim osobiście ewentualnie oddeleguje swojego przedstwiciela. Po ustaleniu konkretnego terminu starosta zaprosi na spotkanie zainteresowanych mieszkańców.