6 października 2011
Bezpiecznie przy Sikorskiego

Poniżej zamieszczamy komunikat przygotowany przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

W dniu 05.10.2011 o godz. około 9.20 na terenie POLINDUS Sp. z o.o. Oddział w Legionowie/Łajski przy ul. Sikorskiego 5 w Legionowie wybuchł pożar. Pożarem objęta została hala magazynowa użytkowana przez Mazowieckie Przedsiębiorstwo Ekologiczne z/s w Warszawie, przy ul. Arkuszowej 65/45 oraz POLINDUS Sp. z o.o.

Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki PSP, Wojewoda Mazowiecki, Zarząd Starostwa Powiatowego w Legionowie, Wójt Gminy Wieliszew, Prezydent Miasta Legionowo, WIS, PPIS, WIOŚ, PINB, Policja, Centrum Szkolenia Policji oraz służby medyczne, Straż Miejska miasta Legionowo. W wyniku zdarzenia poszkodowaniu uległo trzech pracowników Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Ekologicznego, którzy zostali przetransporotwani do szpitali na terenie miasta st. Warszawy.

Po ustaleniu, iż pożarem objęta została hala w której zgromadzone były chemikalia i wydobywaniu się gęstego dymu z palącej się hali, Starosta Legionowski około godziny 9.30 zarządził ewakuację pracowników i osób przebywających w budynku Starostwa Powiatowego zlokalizowanego przy
ul. Sikorskiego 11.

W godzinach 10-11 zarządzono ewakuację szkoły podstawowej, gimnazjum, przedszkola w miejcowości Łajski, przedszkola w miejscowości Wieliszew do hali sportowej w Wieliszewie. Około godziny 12 przeprowadozno ewakuację szkoły podstawowej i przedszkola w Legionowie, przy ul. Jana Pawła I-go. Ewakuacji poddano również mieszkańców budynku socjalnego przy ul Sikorskiego 11 w Legionowie. Łącznie ewakuowano około 840 osób.

Dla mieszkańców przekazane zostały komunikaty informatyjno-ostrzegawcze o sposobie postępowania w zaistaniałej sytuacji. Komunikaty przekazane zostały przez Staż Miejską za pomocą megafonów, systemu SMS oraz przy pomocy środków masowego przekazu. Od godzin rannych działał PZZK. Około godziny 13.20 odbyło się posiedzenie z udziałem Wojewody Mazowieckiego.

Od godzin rannych prowadzone są działania ratowniczo-gaśnicze przez 57 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu Legionowskiego oraz z Warszawy i okolicznych powiatów województwa mazowieckiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż pożarem objęte zostały istalacje technologiczne firmy POLINDUS Sp. z o.o. (w tym linia do produkcji płyt warstwowych, urządzenia do obróbki skrawaniem, magazyn z około 300 m3 styropianu) oraz pomieszczenia biurowo-magazynowe Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Ekologicznego.

Ze wstępnych ustaleń kontrolnych przeprowadzonych przez WIOŚ w Warszawie wynika, iż w części hali eksploatowanej przez w/w Przedsiębiorstwo znajdowało się około 25 ton odpadów w postaci pustych (około 65%) i zawierających składniki produktów tj. dezodoranty, lakiery do włosów, pianki do golenia, preparaty owadobójcze dla ludzi oraz tworzywa sztuczne. Zakres działalności Przedsiębiorstwa na tym terenie obejmował zbieranie i odzysk odpadów głównie w postaci aerozoli. Powyższa działalność prowadozna była bez wymaganych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarowania tego rodzaju odpadami.

Zakres działań przeprowadzonych przez PSP do godziny 20.30 obejmował:
- działania ratowniczo-gaśnicze na powierzchni około 6000 m2 hali objetej pożarem,
- działania w obronie pozostałej części hali (całkowita powierzchnia około 14000 m2) i pozostałych obiektów przedsiębiorstwa,
- pomiary zanieczyszczenia powietrza przez mobilne stanowisko pomiarowe JRG 6 w Warszawie oraz DJCHEM z Wołomina.

W wyniku w/w działań opanowano rozwój pożaru. Aktualnie trwa dogaszanie pożaru. Ze względu na rozmiar i charakter pożaru w chwili obecnej nie można określić czasu zakończenia akcji ratowniczo-gaśniczej.
Zabezpieczono odpływ wód pogaśniczych poprzez zamknięcie zasuw na odpływie kanalizacji z terenu zakładu POLINDUS Sp. z o. o. do kanalizacji sanitarnej. System sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w obrębie terenu objętego pożarem wyposażony jest w bezodpływowy zbiornik retencyjny o powierzchni około 2500 m2 (brak połączenia sieci kanalizacji deszczowej zakładu z zewnętrzną siecią).Wewnętrzna sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej zakładu stanowi obecnie system retencji wód pogaśniczych.

W ramach prac PZZK zbierano i analizowano infornacje dotyczycące terenu objętego pożarem oraz przebiegu prowadzonych działań ratowniczo- gaśniczych.
W ramach prac PZZK ustalono:
- Podjęto czynności procesowe w trybie art. 308 KPK
- Powiadomiono prowadzącego oczyszczlanię ścieków Czajka w Warszawie o możliwości przedostania się wód pogaśniczych do sieci kanalizacji miejskiej.

W godzinach nocnych z 05/06.10.2011r. prowadzone będą działania ratowniczo-gaśnicze i zabezpieczające przez około 10 zastępów Straży Pożarnej.

W dniu 06.10.2011r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie pobierze z ujęć wody próby na kierunku odpływu wód gruntowych z terenu objętego pożarem oraz zostaną przeprowadozne badania środowiskowe w szkole podstawowej i przedszkolu w Łajskach.

Wstępne wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza przeprowadzone przez JRG-6 PSP w Warszawie pozwalają stwierdzić, że zagrożenie produktami spalania ogranicza się do terenu ogrodzonego wokół hali. Mieszkańcy w najbliższym sąsiedztwie hali zostali poinformowani o możliwości odczuwania dyskomfortu związanego z wyczuwalnym zapachem dymu.

W dniu 06.10.2011 r. prowadzone będą dalsze działania kontrole przez WIOŚ w Warszawie oraz dalszy nadzór nad usuwaniem skutków awarii, w tym zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku awarii.