6 lutego 2013
Cyfryzacja już wkrótce

Już 19 marca br. w Powiecie Legionowskim telewizory odbierające wyłącznie stary sygnał analogowy przestaną nadawać. Przygotujmy się na nadejście cyfryzacji do naszych gmin.
 

Cyfryzacja telewizji naziemnej to zastąpienie techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową.  W Polsce sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego też odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:
1) dołączenie do posiadanego, analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego, popularnie zwanego dekoderem,
2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Użytkownicy obecnie korzystający z usług operatorów kablowych/satelitarnych, nie zainteresowani odbiorem programów telewizji naziemnej, nie będą musieli dokonywać wymiany instalacji antenowej, anteny ani odbiornika.
Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB

Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Zaletami nadawania cyfrowego – w porównaniu do nadawania analogowego są: możliwość zaoferowania dużo bogatszej oferty programowej; uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku, utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej, nadawanie obrazu w różnych formatach obrazu (dotychczasowym 4:3 lub panoramicznym 16:9); równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów); dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik lub STB podłączony jest także do Internetu; możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców zachęcających do zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna np. odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, wmawiając, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Ponadto niektórzy oszuści, podając się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej, przekonują starszych ludzi, że przestroją im telewizor, aby odbierał sygnał cyfrowy, albo proponują im, aby kupili dekoder. Zdarza się, że oferują urządzenia, których nigdy nie dostarczają lub które sprzedają drożej, niż wynosi cena rynkowa (nawet po 400 zł). Naciągacze biorą pieniądze i się ulatniają. Dlatego uważajmy i w sprawie dostosowania swojego telewizora do nowej techniki zgłaszajmy się wyłącznie do sprawdzonych i zaufanych punktów.

Źródło: www.cyfryzacja.gov.pl
             www.gis.gov.pl
            www.nfz.gov.pl/new/index.php