17 października 2013

48 szans na nowe życie

To potencjalny efekt legionowskich obchodów Dnia Dawców Szpiku. W trakcie akcji, w którą włączył się również powiat legionowski, zarejestrowało się 48 dawców szpiku.



Tego dnia, w Ratuszu spotkali się wszyscy ludzie dobrej woli, zainteresowani tematem przeszczepiania szpiku kostnego.

Okazało się, że jest Was w naszym powiecie całkiem sporo, za co jesteśmy Wam bardzo wdzięczni.W trakcie trwania imprezy wszyscy chętni mogli się zarejstrować do największej w Polsce bazy dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS. Wystarczyło z dowodem osobistym zgłosić się do punktu pobrań materiału genetycznego. Tam pobierany był wymaz ze śliny na podstawie którego można znaleźć genetycznego bliźniaka.

 W tym czasie na najmłodszych czekały słodkie prezenty i konkursy z nagrodami oraz kącik zabaw z kolorowankami. Olbrzymim zainteresowaniem małych, ale też trochę większych, cieszył się punkt malowania twarzy i włosów. Panie z salonu fryzjerskiego "EWA" z Legionowa wyczarowywały w nim super ciekawe metaliczne fryzury i irokezy a na różnych częściach ciała malowały brokatowe tatuaże.

Miłośnicy muzyki także mogli znaleźć tam coś dla siebie. Oprawę muzyczną, ze starszymi i nowymi, ale wszystkim znanymi przebojami zapewnił zespół "Prosta sprawa" oraz osoby indywidualne. Wszystkich uczestników zapraszano też do obejrzenia wystawy prac dziecięcych zorganizowanej pod hasłem "życie".

Legionowska akcja została zorganizowana przez Fundację DKMS Polska, reprezentowaną przez Monikę Stojczyk i Tomasza Wilczyńskiego, przy współudziale Powiatu Legionowskiego.

W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy wszystkim, ktorzy tego dnia poświęcili swój czas: wolontariuszom, harcerzom, pracownikom salonu fyzjerskiego "Ewa", zespołowi "Prosta sprawa", idywidualnym artystom muzycznym a przede wszystkim Natalii Małkiewicz, Hurtowni Euro Cash, dzieciom z kl. IIIB SP nr 7 w Legionowie oraz indywidualnym osobom, które pomogły przygotować słodki poczęstunek oraz w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji tej imprezy.


Pamiętajmy: w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli inaczej białaczka. W sumie rokrocznie na różne rodzaje białaczki choruje ponad 10 000 osób, a dla części z nich jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Zapraszamy do odwiedzenia strony ww.dkms.pl


Warto pomagać!