18 listopada 2013
Perspektywy dla jeziora

Jak wykorzystać potencjał Jeziora Zegrzyńskiego w rozwoju regionu? Na takie i podobne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji, która odbyła się 15 listopada w Zegrzu.                        

 

W konferencji wzięło udział sto kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców z terenu objętego działaniem Lokalnej Grupy Rybackiej, czyli z gmin powiatu legionowskiego, gmin Dąbrówka, Somianka i Radzymin. Wśród prelegentów znaleźli się Radosław Rybicki - dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (UMWM), Izabela Stelmańska - zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki UMWM, Edward Trojanowski - prezes zarządu LGR, Jan Błoński - prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, wójtowie i burmistrzowie gmin zrzeszonych w LGR, przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego i posła Dariusza Rosatiego oraz gospodarz spotkania - starosta legionowski Jan Grabiec.

 

 

Jak wyróżnić się spośród tylu samorządów i  dlaczego turyści mieliby przyjechać właśnie tutaj? Odpowiedzią na to pytanie jest Jezioro Zegrzyńskie, które jest kluczowym czynnikiem rozwoju turystyki w naszym regionie. O tym, jak wykorzystać środki zewnętrzne na  rozwój lokalnych inicjatyw i jakie są nowe perspektywy finansowania w latach 2014 – 2020, opowiedział zebranym Radosław Rybicki. Uczestnicy konferencji otrzymali informacje o działaniach Urzędu Marszałkowskiego, nakierowanych na promocję turystyczną Mazowsza. Dowiedzieli się również o tym, jak ważne dla wizerunku regionu jest sprawne działanie i informowanie mieszkańców i turystów w sytuacjach kryzysowych, i jak w obliczu takich sytuacji budować pozytywną markę regionu. „Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym”, - mówi Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego. Prezes MROT mówił o działaniach, jakie podejmują mazowieckie organizacje pozarządowe i podmioty związane z branżą turystyczną na rzecz rozwoju turystyki oraz o współdziałaniu z samorządami lokalnymi w zakresie tworzenia systemów informacji turystycznej. Zachęcił również zebranych do wspólnego, turystycznego oznaczania Mazowsza. „Mazowsze ma masę atrakcji turystycznych, a moim cichym marzeniem jest to, żebyśmy zaczęli od tego regionu...” - powiedział Jan Błoński. Edward Trojanowski, prezes  Lokalnej Grypy Rybackiej Zalew Zegrzyński dał pomysły na odnowę wsi z wykorzystaniem tradycji historycznej i kultury obszaru takie, jak wioski tematyczne czy tworzenie programów wypoczynku. Wiceprezes Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, Sylwester Sokolnicki opowiedział zebranym o działaniach tej organizacji w zakresie rozwoju turystyki i rekreacji wokół Jeziora Zegrzyńskiego, jak np. rajdy rowerowe czy reaktywacja rejsów z warszawskiego Podzamcza do Serocka. Niezwykle ciekawa okazała się również prezentacja jednego z gospodarstw agroturystycznych z naszego terenu. Zebrani mogli się dowiedzieć, jak w praktyce wyglądało przygotowanie i prace nad stworzeniem tego miejsca oraz jak wygląda jego codzienne funkcjonowanie.

 

Starosta legionowski opowiedział o inicjatywach, jakie samorząd powiatu legionowskiego podejmuje, by wspierać lokalny rozwój tej gałęzi gospodarki, czyli o projektach infrastrukturalnych, tworzeniu atrakcji turystycznych i promocji regionu oraz o dbałości o czystość środowiska naturalnego i wód Jeziora Zegrzyńskiego.


O działaniach nakierowanych na rozwój turystyki na terenie swoich gmin mówili również wójtowie Wieliszewa, Nieporętu, Dąbrówki, Somianki, burmistrzowie Serocka i Radzymina oraz sekretarz gminy Jabłonna.

 

 

Wnioski, jakie płyną ze spotkania są jednoznaczne. Jezioro Zegrzyńskie sprawia, że tereny położone wokół niego mają ogromny potencjał do rozwoju turystyki, szczególnie jeśli chodzi o gości weekendowych. Warto więc w nią inwestować, traktując ją jako jeden z ważnych kierunków rozwoju regionu. Istotne, by wykorzystać w tych działaniach wszelkie możliwości pozyskania zewnętrznego wsparcia realizowanych projektów i korzystać z doświadczeń innych. A współpraca lokalnych samorządów z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami pozwoli uzyskać efekt synergii, dzięki połączeniu wysiłków całej społeczności regionu.

 

Zorganizowana przez Powiat Legionowski z okazji 50. jubileuszu powstania zbiornika konferencja nosiła tytuł "Wykorzystanie potencjału turystycznego obszaru Jeziora Zegrzyńskiego i perspektywa rozwoju". Wydarzenie było jednym z elementów projektu „Organizacja działań turystyczno-kulturalno-ekologicznych związanych z 50-leciem Jeziora Zegrzyńskiego”, który legionowskie starostwo realizuje od sierpnia br. Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnej społeczności.