Czwarte spotkanie z cyklu „Szansa dla zabytków” odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2013 roku w Legionowie.
Zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, problematyka zabytków militarnych, doświadczenia polskie i międzynarodowe oraz przyszłość Twierdzy Modlin – to tylko niektóre punkty konferencji „Nowe życie zabytków militarnych” w Legionowie. Już czwarte spotkanie z cyklu „Szansa dla zabytków” odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2013 roku.
W trakcie dwudniowego spotkania omówione zostaną zarówno doświadczenia w rewitalizacji obiektów powojskowych, jak również szanse rozwoju tego typu inwestycji. Uczestnicy zapoznają się z projektami realizowanymi m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Londynie oraz Holandii. Konferencja w Legionowie nabiera dodatkowego znaczenia z uwagi na wyczekiwaną przez wiele lat sprzedaż Twierdzy Modlin prywatnemu inwestorowi. Z tego względu, szczególnej uwadze poświęcona zostanie tematyka dalszego rozwoju samej twierdzy w formule Smart City w kontekście programu AirLED, dotyczącego terenów okołolotniskowych. Drugi dzień konferencji przeznaczony będzie na objazd studialny, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić twierdze Zegrze i Modlin oraz obiekty powojskowe w Legionowie.
Kasyno Wojskowe w Legionowie, fot. Krzysztof Pietrzak |
Zabytki pomilitarne są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Na terenie kraju jest wpisanych ponad 1000 obiektów i założeń przestrzennych związanych z architekturą militarną i wojskową z XIX i XX wieku. Są to różnego rodzaju twierdze, forty, bunkry, budynki koszar i inne rodzaje obiektów związanych pierwotnie z funkcją militarną. W województwie mazowieckim takich wpisów jest 57, ale obejmują one znacznie większą liczbę obiektów (wpisy zespołów obejmują od kilku do kilkunastu obiektów).
Organizatorami konferencji są Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków EwidencjaZabytkow.pl oraz Muzeum Historyczne w Legionowie. Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Źródło: mazowieckie.pl