24 grudnia 2013
Zdrowe i bezpieczne święta

Okres Świąt to szczególny czas. Pamiętajmy, by w przedświątecznej gorączce oraz podczas świętowania nie zapomnieć o bezpieczeństwie.

                                                                                 
                                                                                                                                                  

   

W czasie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku często dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń, takich jak np. pożary. Ich przyczynami są zazwyczaj nierozwaga i pośpiech. Warto zapoznać się z radami legionowskich policjantów.

Przygotowując świąteczne dania nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonej kuchence gazowej czy elektrycznej. Dekorując mieszkania świątecznymi lampkami należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i drzewek może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy zastosowane lampki nie są przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Jeżeli bowiem nie mają odpowiedniej izolacji mogą, po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej, co prowadzić może do porażenia prądem. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych.

Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości minimum 60 cm od kominków, pieców, grzejników, zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem.

Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów, często internetowych. Niestety jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i korzystać tylko ze sprawdzonych portali internetowych.

Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok. Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Uważajmy także przy bankomatach. Ale łupem złodziei padają nie tylko drobne przedmioty, lecz też samochody. Nawet na chwilę nie zostawiajmy kluczyków w stacyjce. Zostawmy samochód na parkingu, w oświetlonym miejscu, włącz alarm. Nie chowajmy kluczyków w zewnętrznej kieszeni ubrania.

Włamywacze nie świętują. Zanim wyjedziemy na święta, pozamykajmy wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garażu. Wyjeżdżając na dłuższy czas skontaktujmy się z zaufanym sąsiadem lub kimś z rodziny, zostawmy mu klucze i poprośmy o zapalanie codziennie światła w różnych pomieszczeniach. Cenne przedmioty zdeponujmy w banku.

Podczas świąt często się przemieszczamy. Musimy zrobić wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Należy przygotować auto do zimowych warunków. Wymienić opony, uzupełnić płyn do spryskiwaczy, sprawdzić oświetlenie pojazdu. Pamiętać o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych. W podróż warto wyruszyć z wyprzedzeniem, co pozwoli wyeliminować pośpiech i ryzykowne wyprzedzanie. Pamiętajmy, że wszyscy podróżni powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach. W czasie kierowania pojazdem nie ma miejsca na rozmowę przez telefon komórkowy trzymając go w ręku.

Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Jeżeli poprzedniego dnia spożywaliśmy alkohol, upewnijmy się przed jazdą, że jesteśmy już trzeźwi (najprostsza metoda to użycie dostępnego w sprzedaży probierza trzeźwości lub zbadanie się w najbliższej jednostce Policji).

Trudno sobie wyobrazić noc sylwestrową bez kolorowych fajerwerków. Nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest przyczyną wielu wypadków. Tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji. Nie wolno ich używać w pomieszczeniach zamkniętych, ani wypuszczać z okien i balkonów. Nie wolno wrzucać ani kierować fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają ludzie, na samochody i okolice stacji paliw.

 

Źródło: kpplegionowo.policja.waw.pl