31 grudnia 2015
Fajerwerki i inne zimowe zagrożenia

Od paru dni zima nie odpuszcza, a w sylwestrową noc rozbłysną fajerwerki. Warto zatem przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.         

  

Fajerwerki. Środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Należy je kupować tylko w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia. Niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywną. Najczęstszymi obrażeniami są rany dłoni i głowy.

Pożary. Przyczyną pożarów jest zazwyczaj niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych oraz pozostawianie bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych nieprzystosowanych do pracy całodobowej. Należy używać tylko tyle odbiorników prądu elektrycznego, na ile obliczono moc instalacji elektrycznej. Nadmierne obciążenie instalacji powoduje przegrzewanie się kabli i przewodów oraz wypalanie styków w gniazdkach i puszkach rozgałęźnych.

Czad. Tlenek węgla (CO) powstaje w pomieszczeniach, w których urządzenia grzewcze są wadliwe lub źle użytkowane. Pamiętajmy o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych i regularnych przeglądach urządzeń. Zarządcy budynków mają obowiązek sprawdzić instalację wentylacyjną co najmniej raz w roku. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zamontować np. czujkę czadu.

Śnieg na dachu stanowi zagrożenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Może stać się on przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy późno staje nieusunięty z płaskich dachów. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Pomoc dla bezdomnych. Widząc osobę bezdomną, zwłaszcza po zmroku, warto powiadomić o tym odpowiednie służby. W powiecie legionowskim takiej pomocy udziela Legionowskie Centrum Charytatywno-Opiekuńcze ,,Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej” mieszczące się przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 20 w Legionowie, tel. 22793 03 88. Na terenie województwa funkcjonuje 71 placówek pomocy bezdomnym, a pełna lista znajduje się na stronie www.mazowieckie.pl

Uwaga na kruchy lód. Na wodach płynących (rzekach, strumieniach, potokach) lód nigdy nie jest bezpieczny. Jeżeli będziemy świadkami wypadku należy natychmiast powiadomić służby ratownicze, najlepiej bezpośrednio na numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100. Pomocy udzielamy z odległości używając długich przedmiotów (nie podajemy ręki). Poruszać się należy na czworaka, czołgając się lub pełzając, unikając przy tym wejścia na cienki lód. Najlepiej korzystać tylko ze sztucznych lodowisk lub ślizgawek.

Wychłodzenie. Ogrzewanie powinno następować powoli, w takim tempie, w jakim doszło do wychłodzenia, a zatem nawet wiele godzin. Podanie alkoholu, jest zabronione ponieważ rozszerza on naczynia obwodowe i nasila wychłodzenie. Nie wolno również nacierać miejsc najbardziej zziębniętych ani umieszczać w pobliżu źródła ciepła. Niedokrwione tkanki są wówczas bardziej narażone na martwicę. Jeśli osoba wychłodzona ma przemoczoną odzież, należy ją zdjąć, a poszkodowanego ułożyć w suchym miejscu i najlepiej okryć folią termoizolacyjną. Jeśli osoba wychłodzona jest przytomna, należy podawać jej napoje rozgrzewające.

 

PRAKTYCZNY PORADNIK