7 września 2015

Wiedza i zabawa

Od wielu lat w Jabłonnie święto gminy przypada w pierwszy weekend września. Nie inaczej było w tym roku, choć formuła była nieco zmieniona. Na obchodach nie zabrakło stoiska powiatu legionowskiego.


Tym razem pierwsza niedziela wypadła 6 września. Impreza, jak zwykle, zawitała na teren zespołu pałacowo-parkowego Polskiej Akademii Nauk. Goście mogli skorzystać z licznych atrakcji, jak zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, wioska Smerfów, park zabaw dla dzieci. Chętni oddawali krew w mobilnym punkcie poboru, a w ramach Narodowego Czytania wysłuchaliśmy fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa.

Nie zabrakło stoisk licznych instytucji i organizacji pozarządowych. W tym, oczywiście, cieszącego się dużym powodzeniem namiotu powiatu legionowskiego.

W naszym stosiku można było otrzymać darmowe mapki Szlaku Turystycznego Polski Walczącej czy baloniki, ale przede wszystkim wziąć udział w quizie na temat naszego regionu. Każdy, kto dobrze odpowiedział na pytanie wylosowane spośród innych karteczek, otrzymywał gadżet związany z powiatem. Można było wygrać książki, książeczki dla dzieci, torby ekologiczne, koszulki, power banki. Pytania, wbrew pozorom, wcale nie były łatwe, sprawiały sporą trudność. Mieszkańcy radzili sobie, posługując się na boku niezawodnym googlem i uzbrojeni w nową wiedzę wracali, odpowiadając na pytania i wygrywając gadżety. Niektórzy wielokrotnie stawali w kolejce do naszego namiotu.

Przykładowe pytania:
jaki jest adres strony internetowej powiatu legionowskiego?
jakie gminy wchodzą w skład powiatu?
podaj imię i nazwisko starosty legionowskiego?
podaj nazwę co najmniej jednego zespołu pałacowego na naszym terenie?
ilu mieszkańców liczy powiat legionowski?

Zabawa była przednia, a spora część mieszkańców odeszła od naszego stoiska nie tylko uzbrojona w przydatny gadżet, ale i w nową, usystematyzowaną wiedzę.

Tegoroczne święto przerwał deszcz, ale nie przeszkodziło to w dojściu do skutku najważniejszego punktu wieczoru, czyli koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. To najważniejsza zmiana w obchodach święta gminy – zamiast występu popularnej gwiazdy, koncert filharmoników, którzy wykonali przeboje muzyki filmowej, takie jak  „Titanic”, „Drużyna Pierścienia”, „Star Trek”, „James Bond”, „Gwiezdne Wojny” i wiele innych. Bawiła się przy nich kilkusetosobowa publiczność.