23 lutego 2016
Muzyczna uczta w Jabłonnie

Utwory  Franza Schuberta i Arnolda Schönberga, w wykonaniu muzyków z formacji Vivotrio, znalazły się w programie ostatniego koncertu z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”.

Kierownictwo cyklu zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Tak było i tym razem. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy znaleźli się między innymi członkowie Rady Powiatu w osobach Grzegorza Kubalskiego i Zbigniewa Garbaczewskiego oraz Rady Gminy Jabłonna, którą reprezentowali Arkadiusz Syguła i Paweł Krajewski. Gości powitał prof. Andrzej Zieliński, który słowem wstępu omówił program koncertu i przybliżył kulisy powstania poszczególnych kompozycji.

Niedzielny koncert był prawdziwą gratką dla miłośników muzyki klasycznej

Vivotrio to zespół składający się z trojga absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi, który powstał w 1997 roku. W jego skład wchodzą Magdalena Kling–Fender (skrzypce), Robert Fender (wiolonczela) oraz Katarzyna Kling (fortepian). Poszczególni członkowie trio są laureatami wielu nagród zdobywanych m. in. na: Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Szymanowskiego w Łodzi, Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu oraz Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi. Muzycy, prowadzący na co dzień również samodzielną działalność artystyczną, dając koncerty kameralne i recitale solowe, mają także na swoim koncie występy z orkiestrami Filharmonii w Łodzi, Bielską Orkiestrą Kameralną, Concerto Avenna oraz Polish Camerata w Łodzi.

W programie niedzielnego koncertu znalazły mistrzowsko wykonane utwory Franza Schuberta -Trio nr 1, B - dur, D. 898, Allegro moderato, Andante un poco mosso, Scherzo (Allegro). Trio, Rondo (Allegro vivace – Presto) oraz najsłynniejsza kompozycja Arnolda Schönberga - Verklarte Nacht op. 4. Pełna pasji muzyka, która rozbrzmiewała w zabytkowych wnętrzach sali balowej jabłonowskiego pałacu, nadała niedzielnemu popołudniu wyjątkowy i niezapomniany charakter. Widzowie zdawali się być zaczarowani pięknem zaprezentowanych kompozycji i zapewne tacy pozostali długo po przebrzmieniu ostatnich dźwięków. Trudno wrócić do rzeczywistości z tak magicznej podróży. Pozostaje czekać do następnego koncertu, który zapewne dostarczy równie wyjątkowych wrażeń i dopieści zmysły.

„Pałacowe spotkania z muzyką”, to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku.  Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym roku przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.

Trio Vivotorio zaprezentowało utwory Franza Schuberta i Arnolda Schönberga

{youtube}GXN0bYswWSM{/youtube}