28 lutego 2017
Zainwestowaliśmy w bezpieczeństwo - jest poprawa

Bezpieczeństwo publiczne na terenie powiatu legionowskiego było jednym z tematów poruszonych na ostatniej sesji Rady Powiatu. Sprawozdania za ubiegły rok w tym zakresie złożyli komendanci Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Co z nich wynika?

Wysoki poziom bezpieczeństwa publicznego na naszym terenie to jeden z priorytetów, zarówno dla władz samorządowych, jak i służb, które mają go zapewniać. Z raportów policji i straży pożarnej wynika, że powiat legionowski z roku na rok jest coraz bezpieczniejszym i bardziej przyjaznym miejscem do życia.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie podinsp. Krzysztof Kapuściński poinformował o utrzymującej się w ostatnich latach tendencji spadku przestępczości. W 2016 roku popełniono 2636 przestępstw kryminalnych i w siedmiu najbardziej uciążliwych dla mieszkańców kategoriach. Dla porównania w 2015 roku przestępstw popełniono 2813. Mniej było kradzieży z włamaniem (349 w 2015 r., 324 w 2016 r.), kradzieży samochodów (64 w 2015 r., 56 w 2016 r.) i uszkodzeń mienia (135 w 2015 r., 129 w 2016 r.). Ujawniono więcej przestępstw o charakterze gospodarczym (417 w 2015 r, 429 w 2016 r.). Wartość zabezpieczonego przez Policję mienia przekroczyła 200 tys. zł. Były to głównie automaty do gier oraz tzw. "dopalacze”. Nieznacznie wzrosła liczba bójek i pobić oraz rozbojów i kradzieży rozbójniczych.

Pod koniec ubiegłego roku Komenda Stołeczna Policji przekazała legionowskiej KPP nowy radiowóz. Zakup samochodu marki opel corsa Powiat dofinansował w kwocie 22.500 zł. Kluczyki do nowego radiowozu przekazał zastępcy komendanta KPP w Legionowie Krzysztofowi Kapuścińskiemu starosta Robert Wróbel

W 2016 roku policjanci Pionu Kryminalnego zatrzymali 53 osoby poszukiwane listami gończymi oraz ujawnili 76 osób figurujących w rejestrach jako zaginione. Efektywnie działał też Pion Prewencji. 57 osób zostało zatrzymanych na gorącym uczynku próbując popełnić przestępstwo. W ramach zadań z zakresu prewencji kryminalnej zrealizowano programy „Bezpieczne Ferie”, „Pierwszy Dzień Wiosny”, „Bezpieczne Wakacje”, „Bezpieczny Zalew”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezdomni” i „Znicz”.  Do najczęstszych wykroczeń na terenie powiatu legionowskiego należały wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, wykroczenia przeciwko mieniu, wykroczenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu oraz zaśmiecanie miejsc publicznych. Ogółem w ubiegłym roku ujawniono 25 177 takich wykroczeń. Nałożono 15 701 mandatów i udzielono 7633 pouczenia.

Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego mogą zaliczyć 2016 rok do pracowitych. Skontrolowano 26 442 pojazdy ujawniając 397 kierowców nietrzeźwych lub po spożyciu alkoholu oraz zatrzymując 863 dowody rejestracyjne i 849 praw jazdy. W ubiegłym roku nastąpił znaczny spadek liczby wypadków drogowych w porównaniu z rokiem 2015 (z 59 do 29). Rannych w nich zostało 36 osób, a 3 poniosły śmierć.
W 2016 roku policjanci z legionowskiej KPP zabezpieczyli łącznie 49 imprez masowych oraz wiele mniejszych imprez sportowych i kulturalnych.

Od pół roku funkcjonuje aplikacja pod nazwą Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem mieszkańcy powiatu dokonali 745 zgłoszeń. W 153 przypadkach policjanci potwierdzili ich zasadność.

Zastępca Komendanta odniósł się także do współpracy z lokalnymi samorządami, które w 2016 roku przekazały łącznie 336 500 zł na sfinansowanie służb ponadnormatywnych, zakup radiowozów i sprzętu.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. Mieczysław Klimczak poinformował, że w 2016 roku jednostki  ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w 1945 akcjach ratowniczych. Strażacy byli wzywani do 336 pożarów (592 w 2015 r.), 1446 zagrożeń miejscowych (1026 w 2015 r.) oraz 162 alarmów, które okazały się fałszywe (121 w 2015 r.). Do największego pożaru doszło 7 kwietnia 2016 r. w Stanisławowie. Najwięcej zagrożeń miejscowych, zazwyczaj wypadków komunikacyjnych, miało miejsce w okresie wakacyjnym i w grudniu.

KP PSP przeprowadziła na terenie powiatu kontrole w 152 obiektach (budynkach użyteczności publicznej, budynkach zbiorowego zamieszkania, budynkach wielorodzinnych i produkcyjno-magazynowych). W 67 przypadkach stwierdzono występowanie nieprawidłowości w zakresie m.in. instalacji przeciwpożarowych i użytkowych oraz stanu dróg ewakuacyjnych i pożarowych.
W ubiegłym roku wsparcie finansowe starostwa i samorządów gminnych dla Straży wyniosło ponad 202 674  zł. Otrzymane środki przeznaczone zostały na zakup m.in. pojazdów ratowniczo-gaśniczych, specjalistycznego sprzętu i odzieży ochronnej.
Legionowska KP PSP jest jedną z pięciu na Mazowszu posiadającą sale szkoleniowo-edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku uruchomiono już trzecią Iskierkę. Na ten cel starostwo przekazało ponad 23 tys. zł. Z przygotowanych przez strażaków warsztatów w 2016 r. skorzystały 1743 osoby.

Przez cały ubiegły rok strażacy podnosili swoje kompetencje i pozyskiwali nowe umiejętności uczestnicząc w powiatowych ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodno-lodowego „Lodowe 2016”, ćwiczeniach Kompanii Powodziowej Legionowo „Bug 2016”, powiatowych ćwiczeniach obronnych „Dębe 2016” oraz licznych szkoleniach tematycznych.
W tym roku KP PSP zamierza kontynuować działania w zakresie prewencji społecznej i kontrolno-rozpoznawcze, utrzymać wysoki stopień gotowości operacyjnej, zintensyfikować szkolenia zawodowe oraz wspierać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie powiatu w pozyskiwaniu środków finansowych na wymianę pojazdów i modernizację sprzętu ratowniczego.