16 stycznia 2018
Wielkie granie z Orkiestrą

Mieszkańcy naszego powiatu po raz kolejny udowodnili, że chcą i umieją pomagać. Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano blisko 370 tys. zł.   

 

Powiat Legionowski przekazał na aukcje gadżety. W ich gorącej licytacji uczestniczył członek zarządu Michał Kobrzyński

 


W niedzielę 14 stycznia, w całej Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na świecie Orkiestra zagrała po raz 26. Mieszkańcy powiatu legionowskiego licznie włączyli się w tegoroczne granie, uczestnicząc w zbiórce środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

Na tydzień przed finałem w legionowskiej Arenie odbył się turniej tenisa stołowego z cyklu 100 Turniejów dla Jerzego, który zgromadził blisko stu zawodników. Tradycją rozgrywek są licytacje gadżetów sportowych. Udało się zebrać ponad 3 200 zł, które zasiliły kasę WOŚP.

W przededniu wydarzenia najmłodsi mogli bawić się na balach karnawałowych w Przedszkolu Miejskim nr 12 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie. Obie placówki grały z Orkiestrą także w dniu finału. Dzieci i młodzież z SP nr 2 kwestowali na ulicach Legionowa, a w budynku szkoły działały sklepiki i stoiska z jedzeniem. Przedszkole przy Królowej Jadwigi 7 również zapewniło moc atrakcji, w których organizacje angażowali się nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele placówki.

W niedzielę w Legionowie działały sztaby w PZSO im Marii Konopnickiej, w Szkole Podstawowej nr 8, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, natomiast w atrium Ratusza swą siedzibę miał sztab założony przez SPP Nadzieja. Atrakcji i niespodzianek nie zabrakło również w ZSO nr 2 w Legionowie. W całym powiecie zarejestrowano w sumie 9 sztabów.

Największy był sztab w liceum, który zrzeszył 230 wolontariuszy. Z Konopnicką grały szkoły podstawowe oraz przedszkola z Legionowa i Łajsk, Arena Legionowo, strażacy z OSP Kałuszyn i wielu innych. Działo się tam naprawdę wiele. Odbył się turniej siatkówki. Nie zabrakło także aukcji, w której udział wziął członek zarządu Powiatu Michał Kobrzyński licytujący powiatowe gadżety. Powiat sfinansowanie wypożyczenia sceny, na której podczas finału prezentowali się artyści. O godz. 20.00 niebo rozświetliły fajerwerki. Było to legionowskie „Światełko do Nieba”.

W Ratuszu na rzecz Orkiestry kwestowały dobre dusze ze Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym Nadzieja. Datki zbierano już od rana, natomiast po południu sala widowiskowa rozbrzmiewała śpiewem zespołów senioralnych, działających na terenie naszego powiatu. Na zziębniętych czekała gorąca zupa dyniowa serwowana przez Powiatowe Centrum Integracji Społecznej.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które ściągnęły rzesze osób do SP nr 8. W „Ósemce” można było m.in. oddać krew, wziąć udział w turnieju karaoke, podziwiać występy tancerzy, śpiewaków i beatboxera, obejrzeć zwierzęta w mini ZOO, skosztować smakołyków w „Orkiestrowych” kawiarenkach i bistrach. Aukcje przedmiotów podarowanych na rzecz WOŚP prowadził aktor Andrzej Grabarczyk. Szkoła na „Piaskach” gra z orkiestrą już 15 lat.

Gmina Nieporęt nie utworzyła sztabu, ale włączyła się w akcję na sportowo. Spontaniczna Akcja Ruchowa dla WOŚP na boisku przy Szkole Podstawowej w Józefowie zgromadziła tych, którzy połączyli dobroczynność z ruchem na świeżym powietrzu. W józefowskich lasach można było pobiegać i pojeździć na rowerach MTB, a na koniec spędzić czas na zabawie przy zimowym ognisku.

60 wolontariuszy ze sztabu Szkoły Podstawowej nr 2 w Chotomowie zbierało pieniądze do puszek w Chotomowie i Jabłonnie. Ponadto można było wpaść do szkolnej kawiarenki na słodkości i kawę oraz wziąć udział w warsztatach ceramicznych.

Wieliszewski sztab WOŚP zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi dla Rozwoju eMka we współpracy z Urzędem Gminy Wieliszew, szkołami, przedszkolami, sołectwami, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz OSP z terenu gminy. Na ulice z puszkami wyszło 50 wolontariuszy. Główną atrakcją był Bieg z Sercem dla WOŚP, poprowadzony przez Mistrzynię Świata w Biegu na 24h Patrycję Bereznowską. Nie zabrakło także licytacji, pokazów i występów, które trwały przez cały dzień. Niespotykaną propozycję dla właścicieli czworonogów miał wójt gminy Wieliszew. Zwycięzca licytacji, a właściwie jego pies, może liczyć na tydzień spacerów pod opieką Pawła Kownackiego.

W Szkole Podstawowej w Jadwisinie zbiórkę pieniędzy prowadziło 25 wolontariuszy, a licytacje, kiermasze i inne atrakcje rozpaliły serca odwiedzających tak mocno, że nie szczędzili złotych i chętnie wrzucali je do puszek.

Sztab z PZSP w Serocku zarejestrował 29 wolontariuszy, jednakże w akcję dla WOŚP zaangażowanych było dużo więcej osób. Przez cały dzień trwały występy młodszych i starszych talentów, licytacje i pokazy sportowe, a punkty gastronomiczne serwowały dania gorące i słodkie przekąski.

Na rzecz WOŚP kwestowało także 17 wolontariuszy z Niepublicznego Gimnazjum Sapere Aude w Rajszewie.

Mieszkańcy powiatu, otwierając swoje serca i portfele, po raz kolejny hojnie przyczynili się do wsparcia szlachetnej inicjatywy Jurka Owsiaka.

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2018/wosp_2018{/gallery}