19 kwietnia 2018
Ambulatorium w Legionowie działa pełną parą

Blisko 300 mieszkańców powiatu skorzystało z pomocy świadczonej przez ambulatorium chirurgiczno-urazowe w Legionowie w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania.

amb

Dzięki uruchomieniu ambulatorium mieszkańcy powiatu mogą liczyć na bezpłatną i szybką pomoc w przypadku doznania urazów i zranień.

Od 3 marca br. mieszkańcy powiatu, w nagłych wypadkach, mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej oraz urazowo - ortopedycznej.
Utworzenie ambulatorium to odpowiedź na potrzebę zapewnienia mieszkańcom pomocy medycznej w czasie, kiedy przychodnie już nie pracują. Dotychczas pacjenci, którzy doznali urazu zmuszeni byli udawać się na warszawskie SOR-y lub izby przyjęć szpitali w Nowym Dworze Mazowieckim lub Pułtusku, spędzając tam długie godziny w oczekiwaniu na udzielenie pomocy.
Pierwszy miesiąc funkcjonowania ambulatorium potwierdził zasadność jego istnienia – do końca marca br. pomocy medycznej udzielono tu 299 pacjentom.

Zakres realizowanych w ambulatorium świadczeń obejmuje szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań nie wymagających cięć chirurgicznych (wraz z diagnostyką obrazową), rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza (np. usuwanie ciał obcych z oczu, nosa czy jamy ustnej). Pacjenci , którym nie będzie można udzielić pomocy na miejscu zostaną przewiezieni do szpitala transportem medycznym, znajdującym się na wyposażeniu ambulatorium.

Działalność ambulatorium, zlokalizowanego w ZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4, które jest czynne wieczorami (w godz. 19-24), w weekendy i święta ( w godz. 8-24), finansuje Powiat Legionowski. W związku z tym z oferowanych świadczeń bezpłatnie mogą skorzystać jedynie mieszkańcy powiatu. Pozostali pacjenci mają możliwość uzyskania pomocy odpłatnie, na podstawie obowiązującego w ZOZ „Legionowo” cennika usług medycznych.