16 kwietnia 2010
Pamiętamy

Tragedia, która miała miejsce 10 kwietnia w Smoleńsku wstrząsnęła całym światem. Wśród ofiar katastrofy znalazły się również osobistości związane z powiatem legionowskim.

bp. TADEUSZ PŁOSKI

Biskup Polowy Wojska Polskiego, gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski urodził się 9 marca 1956 roku w Lidzbarku Warmińskim.
W 1976 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 roku przyjął w katedrze olsztyńskiej święcenia kapłańskie. W latach 1983-1986 studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1986 roku podjął pracę w Kurii Biskupiej, a także w Sądzie Biskupim Diecezji Warmińskiej. Zaangażował się w duszpasterstwo wojskowe. W 1992 roku ukończył tzw. szkołę generalską w Warszawie i awansował w hierarchii wojskowej. W 1993 roku uzyskał na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. 10 marca 1999 roku otrzymał godność Prałata Jego Świątobliwości. 16 października 2004 roku został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II, Biskupem Polowym Wojska Polskiego. 
Biskup Tadeusz Płoski był przyjacielem Legionowa. Jako zwierzchnik Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Piłsudskiego w Legionowie, wielokrotnie celebrował Msze Święte związane z obchodami uroczystości odpustowych, udzielał sakramentu bierzmowania młodzieży z legionowskiej parafii garnizonowej, poświęcił szkołę i nowy sztandar Gimnazjum numer 4 imienia Aleksandra Kamińskiego, a także celebrował Mszę Świętą podczas uroczystości odsłonięcia zrekonstruowanego Pomnika Poległych Żołnierzy Saperów. 


gen. TADEUSZ BUK

Dowódca Wojsk Lądowych, gen. dyw. Tadeusz Buk urodził się 15 grudnia 1960 roku w Kielcach. Był żonaty, pozostawił trójkę dzieci. Służbę wojskową rozpoczął w 1984 roku.
Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W 1993 roku ukończył studia na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, w 1999 roku ukończył roczne podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w USA oraz w 2002 roku roczne studia operacyjno-strategiczne AON.
Służbę rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu czołgów w 11. Dywizji Pancernej. Służył także w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej, a w 1999 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. W latach 2002-2005 dowodził w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2005 r. wyznaczony został od pełnienia obowiązków zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. W dziewiątej - przedostatniej zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego był dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku.
Z Legionowem związany od czerwca 2007 roku, kiedy to objął stanowisko dowódcy 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. We wrześniu 2009 roku został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego na stanowisko Dowódcy Wojsk Lądowych.


MACIEJ PŁAŻYŃSKI

Marszałek Maciej Płażyński urodził się 10 lutego 1958 roku w Młynarach w woj. warmińsko-mazurskim. Był mężem i ojcem trójki dzieci. 
W 1977 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, związał się z Ruchem Młodej Polski. We wrześniu 1980 roku został współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów - pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej, a także przewodniczącym NZS Uniwersytetu Gdańskiego. Od sierpnia 1990 do lipca 1996 roku był pierwszym niekomunistycznym Wojewodą Gdańskim, nominowanym przez Tadeusza Mazowieckiego. Był Marszałkiem Sejmu III kadencji w latach 1997–2001. W styczniu 2001 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską, został przewodniczącym tej partii i jej klubu parlamentarnego. W 2002 roku był inicjatorem porozumienia PO i PiS tworzącego koalicję PO-PiS na wybory samorządowe w 2002 roku W czerwcu 2003 roku złożył rezygnację z Przewodniczącego Klubu PO oraz z szefa partii - do końca kadencji pozostał posłem niezależnym. W wyborach parlamentarnych we wrześniu 2005 roku wystartował jako niezależny kandydat na senatora, został wybrany Wicemarszałkiem Senatu VI kadencji. 
W maju 2008 roku poseł Maciej Płażyński został wybrany na prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie. Dzięki wspólnej inicjatywie samorządu powiatu legionowskiego i Stowarzyszenia, zorganizowane zostały w sierpniu ubiegłego roku na terenie naszego powiatu kolonie dla dzieci i młodzieży z Białorusi. W spotkaniu z polską młodzieżą w Jadwisinie w 2009 roku uczestniczył marszałek Maciej Płażyński.


ANDRZEJ PRZEWOŹNIK

Andrzej Przewoźnik - urodził się 13 maja 1963 roku w Krakowie. Osierocił żonę i dwie córki. 
W 1988 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rok później rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. W 2002 roku został absolwentem studiów podyplomowych z dziedziny z obronności państwa na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. 
Od 1 września 1992 roku sprawował funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pełniąc tę funkcję zdołał bardzo wiele osiągnąć dla upamiętnienia ważnych dla Polaków miejsc, m.in. polskiego cmentarza i pomnika zamordowanych w Katyniu, w Jedwabnem czy odtworzenia Cmentarza Orląt Lwowskich. Był Wiceprzewodniczącym i Sekretarzem Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów (1994–1998), członkiem Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Wojska Polskiego, członkiem Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. 
W roku 2009 Andrzej Przewoźnik doprowadził do odzyskania szczątków polskich policjantów zamordowanych przez Sowietów w Miednoje oraz do uroczystego ich pochówku w Katyniu. Organizował wsparcie dla polskich harcerzy m.in. z Legionowa, odtwarzających miejsca pamięci na Wołyniu - cmentarze legionistów marsz. J. Piłsudskiego, poległych w okolicach Kostiuchnówki w pobliżu historycznej osady wojskowej „Legionowo”, od której wywodzi się nazwa stolicy powiatu.