3 marca 2010
Kolejna bitwa o szpital...

4 marca br. (czwartek) o godzinie 12:00 pod Ministerstwem Zdrowia odbędzie się druga już manifestacja pacjentów i pracowników Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego z Wieliszewa. Celem manifestacji, tak jak w poprzedniej, będzie uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych.

Czwartkowy protest będzie już 2 tego typu akcją organizowaną przez pacjentów i personel wieliszewskiego szpitala. Poprzednio – 11 stycznia – stuosobowa grupa protestujących, zabrała się pod gmachem Ministerstwa Zdrowia w celu wywalczenia kontraktu dla tej placówki. Reprezentanci protestujących zostali zaproszeni na spotkanie, w którym wzięła udział minister Ewa Kopacz. Protestujący chcieli, by minister wpłynęła na NFZ, który nie dopuszcza do kontraktowania świadczeń z nowymi podmiotami nie ogłaszając nowych konkursów. 

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski podczas krótkiej konferencji prasowej, zorganizowanej tuż po spotkaniu z dyrekcją szpitala, powiedział, że w miarę potrzeb i wolnych środków będą ogłaszane nowe procedury konkursowe. Jednak do tej pory sytuacja nie uległa zmianie a pacjenci dotknięci chorobą nowotworową nie mogą przecież czekać. Dlatego we czwartek zorganizowana zostanie ponownie manifestacja.

Osoby chętne do wsparcia powyższej akcji organizatorzy zapraszają na ul. Miodową 15 pod Ministerstwo Zdrowia. Natomiast osoby, które w tym terminie nie dysponują wolnym czasem zachęcamy do wyrażenia swojej opinii poprzez wypełnienie formularza na stronie www.porozumieniesamorzadowe.org.pl

Szpital zapewnia transport w obydwie strony. Na wszystkich zainteresowanych autokar będzie czekał:
o 10.30 pod Urzędem Gminy Wieliszew
ok. godz. 11.00 pod Urzędem Miasta w Legionowie.

Poniżej publikujemy apel pacjentów i pracowników szpitala

Foto
Szpital onkologiczny w Wieliszewie




"Szanowni Państwo!



Chcielibyśmy ponownie zainteresować Państwa problemem Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Dziękujemy za dotychczasowe zainteresowanie, poparcie oraz materiału i publikacje o naszym Szpitalu. Państwa postawa i rzetelne podejście do wykonywanego rzemiosła, do informowania opinii publicznej o rzeczach ważnych, utwierdziło nas w przekonaniu, iż nie jest Państwu obojętny los pacjentów chorych na choroby nowotworowe. Podczas spotkania delegacji Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego z Panią Barbarą Misińską, Dyrektorem Oddziału Mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia, które miało miejsce 14 stycznia br. w Ministerstwie Zdrowia, Pani Dyrektor zobowiązała się publicznie i jasno zadeklarowała zamknięcie procesu bilansowania umów zawartych na 2010 r. do dnia 12 lutego oraz ogłoszenie dodatkowych konkursów. Zgodnie ze złożonymi deklaracjami oczekiwaliśmy wraz z Pacjentami na uruchomienie procedur konkursowych w zakresie kompleksowego leczenia onkologicznego, otrzymując informacje odwlekające datę ogłoszenia konkursów na kolejne dni: 12, 19 i 23 lutego 2010 r. Żaden ze wskazanych powyżej terminów nie został dotrzymany. Jesteśmy rozczarowani postawą władz Mazowieckiego Oddziału NFZ. Czujemy się oszukani jako ośrodek, który jest w pełni gotowy nieść pomoc chorym na choroby nowotworowe. Oszukani czują się również pacjenci, którzy wiedzieli o deklaracjach Narodowego Funduszu Zdrowia i proponowanych terminach ogłoszenia konkursu i w tym duchu oczekiwali na rozpoczęcie leczenia. 

Postawa Narodowego Funduszu Zdrowia odebrała pacjentom nadzieję na zwiększenie dostępności do onkologicznych świadczeń zdrowotnych na Mazowszu, na skrócenie czasu oczekiwania na leczenie, na godne podmiotowe traktowanie przez urzędników. Poczynania Mazowieckiego Oddziału NFZ w zakresie zakontraktowania świadczeń medycznych w szpitalu w Wieliszewie śledzą chorzy, dla których każdy dzień zwłoki zmniejsza szanse na wyleczenie. Jak długo jeszcze swoista inercja urzędów będzie przeszkodą w rozpoczęciu leczenia chorych? - choć nasz szpital gotowy jest na udzielanie im pomocy.



Jednocześnie informujemy, iż pacjenci chorzy na choroby nowotworowe oraz ich rodziny rozgoryczenie ww. sytuacją postanowili wyjść na ulice i zaprotestować przeciw przedmiotowemu traktowaniu, przeciwko aroganckiej postawie osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w naszym Państwie oraz za finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, która w majestacie prawa skazuje Ich na pewną śmierć. Pacjenci mają dość słuchania pustych wypowiedzi publicznych polityków, że: „pieniądze idą za pacjentem”, „nie ma różnicy między szpitalem publicznym i niepublicznym ma wygrać lepszy”, „w ramach posiadanych środków publicznych należy racjonalnie dzielić strumień pacjentów”, „należy ograniczać kolejki hamujące dostęp do terapii onkologicznych”, „dynamika choroby nowotworowej wymusza jak najszybsze rozpoznanie z błyskawicznym leczeniem”, „pacjent onkologiczny jest pacjentem szczególnej troski nie mogącym walczyć samotnie z upływającym czasem rozwoju choroby”. Historia Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego, który jest właściwie przygotowanym specjalistycznym szpitalem onkologicznym na miarę XXI wieku do kompleksowego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia chorób nowotworowych metodami skojarzonymi, o którym pozytywnie wypowiedzieli się konsultanci krajowi i wojewódzcy w poszczególnych zakresach oferowanych usług, pokazuje iż w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Ten nowoczesny ośrodek mógłby leczyć szerokie rzesze pacjentów chorych na nowotwory bezpłatnie, ale nie może z uwagi na brak kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia!



Do protestu pacjentów dołączają się pracownicy szpitala, którzy obawiają się o swoje miejsca pracy. Dalsza gra na zwłokę władz Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może pozbawić ten wykwalifikowany personel szpitala środków do życia. Placówka, która nie może leczyć pacjentów generuje tylko koszty.



Protest odbędzie się 4 marca 2010 r. o godz. 12.00 przed gmachem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie ul. Miodowa 15.



Pacjenci, Pracownicy Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego