19 lutego 2010

Uwaga roztopy

W związku z pytaniami mieszkańców powiatu na temat wystąpienia zagrożenia powodziowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że obecnie nie ma zagrożenia powodziowego na terenie powiatu. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe trudne warunki atmosferyczne i nagłe ocieplenie, należy liczyć się z możliwością wystąpienia rozległych podtopień roztopowych.

Zwracamy się zatem z prośbą do właścicieli posesji zagrożonych zalaniem o podjęcie odpowiednich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim rodzinom oraz o zabezpieczenie własnego dobytku.

Foto
 



W CELU ZABEZPIECZENIA SIĘ PRZED POWODZIĄ należy:
1. Sprawdzić jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi w twoim miejscu zamieszkania i jeżeli była powódź w poprzednich latach, jaki miała przebieg;
2. Zapoznać się z powodziowymi sygnałami ostrzegania i alarmowania (syreny, gong, dzwony kościelne, komunikaty itp.);
3. Dowiedzieć się, gdzie znajdują się miejsca ewakuacji i które drogi prowadzą do nich od miejsca Twojego zamieszkania;
4. Uzgodnić z sąsiadami możliwości współpracy w zakresie zabezpieczenia domów i rzeczy, ewakuacji dzieci, osób starszych, zwierząt i dobytku, sposoby wzajemnej, bieżącej informacji o niebezpieczeństwach oraz możliwościach pomocy z zewnątrz.
5. Ubezpieczyć siebie i swój dobytek.
Uwaga: informacje o sytuacji powodziowej, lokalnych drogach i punktach ewakuacji można uzyskać w Gminnych Centrach Zarządzania Kryzysowego.

Foto
 



W CZASIE ZAGROŻENIA POWODZIĄ:
1. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt : latarki, radioodbiornik bateryjny (zapasowe baterie), inne źródła światła (świece, lampy naftowe, zapałki, zapalniczki itp.);
2. Przygotuj się, aby być samowystarczalnym przez okres 3 dni i zdolnym do pomocy sobie i innym;
3. Poproś krewnych lub znajomych, mieszkających na terenach bezpiecznych, by służyli jako miejsce kontaktu dla twojej rodziny;
4. Upewnij się, czy wszyscy jej członkowie znają adresy i telefony osób kontaktowych;
5. Zabezpiecz mieszkanie, dom oraz obejście przed powodzią i kradzieżą poprzez: 
a) wyłączenie instalacji elektrycznej i gazowej (należy w domu odłączyć napięcie w sieci elektrycznej – jeżeli pomieszczenia są zawilgocone, trzeba zachować szczególną ostrożność, używając gumowych butów, stając na drewnianej płycie; podobnie należy postąpić z urządzeniami gazowymi – wyłączyć piecyk kuchenny, łazienkowy, a dopiero potem główny zawór gazowy);
b) przeniesienie wartościowych sprzętów na wyższe kondygnacje – z piwnicy i parteru powinno się usunąć wszystko co może zostać zniszczone przez wodę (meble, telewizor, komputer, sprzęt grający) oraz wszystkie urządzenia wyposażone w silniki i elektronikę (np. pralkę, lodówkę, zamrażarkę, piece centralnego ogrzewania);
c) w miarę możliwości na wyższych piętrach napełnij wannę i inne pojemniki wodą, po wcześniejszym wysterylizowaniu ich płynami dezynfekującymi;
d) zabezpiecz okna do piwnic i drzwi wejściowe specjalnymi, przygotowanymi wcześniej osłonami lub ułożeniem worków z piaskiem.
6. Zabezpiecz substancje niebezpieczne takie jak środki ochrony roślin, trutki, farby, lakiery, ropuszczalniki i inne środki chemiczne.
7. Maszyny i pojazdy najlepiej odprowadzić z posesji na wyznaczone parkingi lub w inne bezpieczne miejsce. Jeżeli nie jest to możliwe, należy je unieruchomić (zakotwiczyć) w taki sposób, aby woda ich nie uniosła.
8. Przygotowanie do ewakuacji – opuszczając dom należy zabrać ze sobą:
a) wyposażenie – ciepła odzież, nieprzemakalna kurtka i buty, śpiwór lub przynajmniej koc, środki higieny, ręcznik, latarka, radio na baterię, zapas żywności,
b) dokumenty – dowód tożsamości, akty własności, metryki urodzenia i akty ślubów, polisy ubezpieczeniowe, świadectwa pracy, dokumenty podatkowe, papiery wartościowe, testamenty itd.,
c) pamiątki rodzinne – fotografie, listy oraz drobne, ale ważne dla rodziny pamiątkowe przedmioty,
d) lekarstwa – zażywane przez osoby chore lub starsze i dokumentację medyczną osób przewlekle chorych.

UWAGA!W czasie ewakuacji można poruszać się tylko wyznaczonymi drogami – inne mogą być nieprzejezdne lub niebezpieczne. Nie wolno przejeżdżać ani przechodzić przez wartko płynącą wodę. Stanowi ona zagrożenie dla samochodu, gdy ma głębokość 30-40 cm, a dla pieszego niebezpieczna jest już woda o głębokości 15-20 cm.

Foto
 



W CZASIE POWODZI:
1. W przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieszczaj się na wyżej położone miejsca.
2. Nie używaj w gospodarstwie wód gruntowych, mogą być skażone.
3. Nie chodź na obszarach zalanych, jeżeli woda przemieszcza się szybko.
4. Jeżeli musisz przekroczyć zalany obszar, użyj do sprawdzania gruntu przed sobą tyczki. Do przejścia wybieraj miejsca bez prądu powodziowego.
5. Po ostrzeżeniu, że spodziewana jest duża powódź, zapewnij swobodny wlew wód powodziowych do piwnicy twego domu lub sam wypełnij ją czystą wodą. Unikniesz w ten sposób zagrożenia uszkodzenia fundamentów domu przez ciśnienie napierających wód powodziowych.
6. Dzieciom i osobom z ograniczoną świadomością należy przymocować w widocznym miejscu kartkę z imieniem, nazwiskiem, nr telefonu rodziców lub opiekunów oraz miejscem zamieszkania.
7. Jeżeli zostaniesz wytypowany do pomocy w pracach przeciwpowodziowych (np. do napełniania lub układania worków z piaskiem) – POMAGAJ!
8. W miarę możliwości zapobiegaj tworzeniu się atmosfery paniki, bądź rozsądny, zachowaj trzeźwość umysłu.

Foto
 



PO POWODZI – po powrocie do domu:
1. Sprawdzenie domu:
a) sprawdzenie czy na ścianach budynku nie ma wyraźnych pęknięć lub zarysowań – jeśli są należy wezwać rzeczoznawcę, by stwierdził czy stan budynku nie grozi katastrofą,
b) sprawdzenie, czy wyłączona jest instalacja elektryczna i gazowa – należy przy tym zachować ostrożność i wezwać pogotowie gazowe, gdy wyczuwalny jest zapach gazu, lub energetyczne, gdy przewody są zalane lub zawilgocone.
Nie należy wypompowywać wody z piwnic, jeśli poziom wód gruntowych nie opadł poniżej poziomu terenu – może to spowodować naruszenie fundamentów.
2. Sporządzenie dokumentacji zniszczeń opisowej i fotograficznej przed ich likwidacją jest konieczne nie tylko wtedy, gdy jesteśmy ubezpieczeni – w każdej gminie działają specjalne komisje ds. szacowania skutków klęsk żywiołowych, dla których taka dokumentacja jest istotna.
3. Zapobieganie chorobom: 
Aby uniknąć chorób, którymi można się zarazić drogą pokarmową (czerwonka, dur brzuszny, zapalenie wątroby) należy:
a) do celów spożywczych używać tylko wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami,
b) nie spożywać produktów, które zostały zalane w czasie powodzi, ani produktów niewiadomego pochodzenia,
c) myć ręce po każdym kontakcie ze skażonymi przedmiotami, 
d) poddać się szczepieniom.
Dla celów higienicznych można korzystać z wody odkażonej roztworem chloraminy: 1 łyżka stołowa chloraminy na 1 l. wody, wymieszać i pozostawić na 30 minut.
4. Dezynfekcja domu i sprzętów:
Po usunięciu osadów i mułu odkazić powierzchnie budynków i wszystkich zalanych przedmiotów. Ściany, podłogi i meble oraz pościel i ubrania odkaża się 3% roztworem chloraminy ( 30 dag chloraminy na 10 l. wody), natomiast do WC należy użyć 5% (50 dag chloraminy na 10 l. wody).
5. Osuszanie
Osuszanie budynków wymaga użycia fachowego sprzętu i porady specjalistów. Lekko zawilgocone pomieszczenia można osuszać poprzez otwarcie okien i drzwi. Przed osuszaniem należy usunąć wszystkie elementy drewniane i wykładziny oraz skuć tynki powyżej poziomu, do którego sięgała woda. Jeśli wewnątrz ścian i stropów znajduje się woda, należy po skonsultowaniu się z fachowcem wywiercić otwory odwadniające. Koniecznie trzeba usunąć ze ścian zamoczone izolacje termiczne, a z podłóg zasypki.
6. Odgrzybianie
Aby nie dopuścić do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni, które wywołują alergię i astmę, należy zagrzybione miejsca dokładnie oczyścić i posmarować dwu-, trzykrotnie specjalnym preparatem grzybobójczym.